VEAM). De VEAM gebouwen zijn beschermd. De plannen met betrekking tot deze gebouwen worden door de commissie in de gaten gehouden. Zodra zij in de procedure komen, zal de commissie afwegen of er formeel wordt gereageerd. Leeuwarden, Hartelust De commissie heeft stil gestaan bij de ontwikkelingen rond het pand Hartelust aan de Romkeslaan (bestemmingsplan Tulpenberg) te Leeuwarden. Het betreft een monumentaal pakhuis dat in slechte staat verkeert. Plannen om, in het kader van een nieuwe bestemming, daarin verbetering te brengen zijn vruchte loos gebleken. Hartelust staat op de nominatie om te worden opgenomen in de lijst van rijksmonumenten. Bij brief van 1 november heeft de commissie haar zienswijze kenbaar gemaakt aan het college van B&W van de gemeente Leeuwarden. Tevens verzocht de commissie het college haar op de hoogte te houden van verdere ontwikkelingen. Lemmer, winkelcentrum De plannen van de gemeente Lemsterland om aan de Nieuwburen (hoek Parkstraat) te Lemmer een modern winkelcentrum te realiseren, heeft de aandacht van de commissie gehad. De Nieuwburen is een entree naar het centrum van Lemmer. De oostelijke wand van deze straat is nog mooi en evenwichtig. In deze gevel heeft een aantal panden monumentale waarde of zijn beeldbepalend. De westelijke gevel, waarvan een deel zou moeten verdwijnen gelet op de plannen van de gemeente, bestaat uit een aantal kleinschalige authentieke pandjes. De leeftijd van deze pandjes wordt geschat op ongeveer 100 jaar. Het gevelbeeld is, behoudens de entree van het garagebedrijf, bovendien nog gaaf. De mening van de commissie is dat het, vanuit stedebouwkundig en historisch oogpunt, de moeite waard is te streven naar behoud van de panden aan de Nieuwburen en daar een woonfunctie te realiseren. Terzake heeft de commissie het college van B&W van de gemeente Lemsterland aangeschreven bij brief van 11 juni. Op 20 augustus heeft de commissie des betreffende geadviseerd de gevelwand te behouden. Ondanks alles blijft echter waakzaamheid geboden en de commissie blijft de kwestie volgen. Overige activiteiten Steunpuntennetwerk De provincie Friesland heeft het initiatief genomen te komen tot de oprichting van een Steunpunt Monumentenzorg. Daarmee wordt beoogd de inbreng van alle bij de monumentenzorg betrokken partijen te organiseren op een wijze die het best past bij een decentralisatie en effectieve uitvoering van het monumentenbeleid. Met behoud van bestaande bevoegdheden en verantwoordelijkheden wordt wederzijds overleg en afstemming geïnitieerd. Door het zo breed mogelijk beschikbaar stellen van kennis en informatie wordt gepoogd de kwaliteit van de uitvoeringspraktijk te optimaliseren. Daarnaast zal het werkterrein zich verbreden tot bescherming van cultuurhistorische waarden in zo breed mogelijke zin. Naast de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek, de provincie Friesland, de Friese gemeenten (monumentencommissie Hüs en Hiem), zullen een aantal monumentenorganisaties, waar onder Heemschut, zitting nemen. De provinciale commissie heeft positief commentaar geleverd op het ambitieuze concept-plan. Diversen De commissie heeft actief contacten onderhouden met verschillende belangenorganisaties. Zo zijn er gesprekken geweest en zijn de contacten aangehaald met de Vereniging voor Industriële Archeologie Friesland (VTAF), ItFryske Gea en de Vereniging Vrienden van de Stad Franeker. Waar nodig en gewenst zullen de contacten worden geïntensiveerd. Bij meerdere gevallen is de commissie actief geweest, maar niet steeds heeft zij in dat verband actie behoeven te ondernemen. Het betrof hier gevallen in Bolsward, Harlingen, Stiens, Leeuwarden en Jonkersland. De commissie wordt regelmatig door derden benaderd met betrekking tot gevallen. De provinciale commissie Friesland heeft samen met It Fryske Gea het initiatief genomen om bij de provinciale overheid aandacht te vragen voor een beter landschapsbeleid. Door allerlei ontwikkelingen zoals windmolenparken, lelijke dorpsuitbreidingen, industriële zones en bungalowparken, wordt het friese landschap in toenemende mate ontsierd. Een tiental verwante organisaties zijn op 18 april uitgenodigd om, op basis van een daartoe opgestelde verklaring, hun mening kenbaar te maken zodat een gebundeld appèl kon worden gedaan. Reactie van provinciale zijde is tot op heden niet ontvangen. De Groningse Geografische Studentenvereniging Ibn Battuta heeft op 1 april een avond belegd waarop de invloed van recreatie op landschapsontwikkeling centraal stond. Het accent lag daarbij op ontwikkelingen in Friesland. Het hoofd van de afdeling Recreatieve Plannen van de provincie Friesland en de voorzitter van de friese provinciale commissie Heemschut hebben daarbij de degens gekruist aangaande de effecten voor behoud van de cultuurhistorische waarden in het landschap. PR-activiteiten Ook in 1996 was de PR-functie binnen de commissie vacant. Met name hierdoor hebben de activiteiten van de commissie zich voornamelijk afgespeeld in de gevallen sfeer. Het laat zich aanzien dat de commissie in de toekomst de beschikking kan hebben over een PR-medewerker. Terzake zijn contacten gelegd. 15

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 17