Midwolde, romaanse kerk (12de eeuw) (foto:J. Paalman) van cultuur-historische en landschappelijke aard: het zicht op de kerk dient onaangetast te blijven, en het, op die plaats immer vrij gebleven, lóde-eeuwse landgoed Nienoord dient ter plaatse niet bebouwd te worden. Een aula vlak naast de kerk verstoort het beeld te sterk, tast de monumentale waarde van gebouw en omgeving te zeer aan. De raadscommissie Ruimtelijke Ordening lijkt gevoelig voor deze bezwaren. Vanuit de gemeente wordt nu gezocht naar een meer geschikte plek om een aula op te richten. Midwolde, bonsai-kwekerij In een weiland dat direct grenst aan het landgoed Nienoord, midden in het dorp Midwolde, wil een ondernemer in ruste een bonsai-kwekerij annex - groothandel beginnen. De dorpsvereniging vreest dat grote loodsen het karakteristieke dorpsgezicht met de doorkijkjes naar de weilanden sterk zullen aantasten. Een parkeerterrein pal aan de Hoofdstraat zal het beeld ook niet verfraaien. Heemschut steunt de dorpsvereniging door het schrijven van bezwaar schriften aan de gemeente Leek. De plannen voor de kwekerij lijken niet tegen te houden. Een kwekerij is een agrarische bestemming, en dergelijke bedrijven zijn toegestaan volgens het bestemmingsplan. De gemeente komt de bezwaarden nu in zoverre tegemoet dat de plannen beperkter worden uitgevoerd dan oorspronkelijk was voorzien. Noordlaren, dorpsgezicht Het karakteristieke dorpsgezicht is uiteindelijk toch verstoord door het toestaan van de bouw van een woning op een fraaie open plek. Heemschut heeft dit, ondanks bezwaarschriften en het aandragen van argumenten tijdens inspraakavonden, niet weten te voorkomen. Wanneer eenmaal door de gemeente toezeggingen gedaan zijn aan een particulier met betrekking tot bestemmingsplanwijzigingen, dan lijkt het moeilijk te zijn zaken weer terug te draaien. Schaphalsterzijl, sluis De oudste sluis in Groningen (13de eeuw), de uitwateringssluizen bij Schaphalsterzijl te Winsum, moet, als het aan het Waterschap en het gemeente bestuur ligt, worden omgebouwd tot een schutsluis. Een modern gemaal zal dan op de oever ernaast worden gebouwd. Stichting Behoud Schaphalsterzijl is van mening dat de oude sluizen en hun omgeving moeten worden bewaard in verband met huil cultuur historische waarden. Heemschut neemt de zaak in onderzoek, en ondersteunt het streven van de Stichting met bezwaarschriften. Vanuit Heemschut Overijssel komt hulp van een deskundige op het gebied van waterstaatkundige werken. Samen met de Stichting bekijkt deze hoe de sluizen zo goed mogelijk behouden kunnen blijven. Steendam, Schildhoes Aan het Schildmeer in Steendam (gemeente Slochteren) staat al vanaf 1928 het Schildhoes, een horeca-pand met stijlkenmerken van de Amsterdamse school. Het pand verkeert nog in goede staat. Jarenlang is dit pand een trefpunt geweest voor de inwoners van Steendam en voor de dagjesmensen. Het gemeente bestuur vindt, samen met projectontwikkelaar Koop Tjuchem, dat het Schildhoes moet sneuvelen voor de grootse recreatievoorzieningen, die rondom het Schildmeer zijn gepland. Heemschut heeft bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen afbraak. Ter Apel, Museumklooster Tijdens een verbouwing in het Museumklooster Ter Apel wordt een vermoedelijk eeuwenoude stoep vernield. Heemschut brengt deze zaak naar buiten, wat een storm van persaandacht tot gevolg heeft. Wagenborgen, wagenmakerij/stelmakerij Heemschut 'ontdekt' in Wagenborgen (gemeente Delfzijl) een wagenmakerij/stelmakerij, die nog vrijwel gaaf is overgebleven uit de bouwperiode, 1856. Het pand is de oudste woning van het dorp. Het is niet bekend wat er moet gaan gebeuren met het pand, wanneer de huidige bewoners er, wellicht spoedig, uittrekken. Voorkomen moet worden dat aan het pand al te grote ingrepen worden uitgevoerd. Inmiddels zijn het huis en de werkplaats opgenomen voor het Monumenten Selectie Project. Weiwerd In 1995 kwam Heemschut in contact met de Stichting Behoud Weiwerd, welke stichting verdere afbraak door en voor de industrie van het oude wierdedorp bij Delfzijl tracht te voorkomen. Dit jaar zijn de contacten verstevigd. De voltallige provinciale commissie is op 28 februari naar Weiwerd getogen om daar de kwestie in ogenschouw te nemen en aan te horen wat de Stichting Behoud Weiwerd naar voren bracht. Deze bijeenkomst leverde veel publiciteit op. Heemschut heeft de Stichting Behoud Weiwerd op allerlei manieren ondersteund, o.a. door het schrijven van brieven en bezwaarschriften aan belanghebbenden, door het verzamelen van informatie, en door het begeleiden van representatieve en journalistieke activiteiten van de stichting. Belangrijk was gesprekspartner te kunnen zijn voor de actiegroep. Deze actiegroep heeft veel succes gehad dit jaar: de gemeenteraad van Delfzijl heeft haar mening inzake het bestemmingsplan voor de wierde gewijzigd, de 11

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 13