IV Provinciale commissies GRONINGEN Adres secretariaat Rijksweg 5 5 9918 PC Garrelsweer Samenstelling van de commissie (per 31 december 1996) ir. P. Reijenga, technisch secretaris/voorzitter a.i. dr. Ph.M. Bosscher, secretaris drs. J.F. Voerman, penningmeester/tweede secretaris G.J. Hendriks H. Leffers ir. S.H. Schaafsma drs. H.B. Vos ir. J. de Vries R. Wobbes ir. L.W. Barneveld, technisch adviseur mw. S. Simon, PR-medewerker Mutaties in de commissie Op 3 april trad G.J. Hendriks tot de provinciale commissie toe. Drs. S. Hiddema heeft vanaf 2 8 mei enige malen de commissievergaderingen bijgewoond, met het voornemen toe te treden. Drs. J.F. Voerman nam in juni het penningmeesterschap op zich. Vergaderingen De provinciale commissie kwam in 1996 achtmaal bijeen, op de volgende data: 10 januari, 28 februari, 3 april, 28 mei, 9 juli, 27 augustus, 8 oktober en 28 november. Vijfmaal werd vergaderd in café restaurant Huis de Beurs te Groningen, tweemaal ten kantore van de Groningse Museumfederatie, éénmaal in het Verenigingsgebouw te Weiwerd. Drs. J.P.J. van der Haagen, directeur juridische en ruimtelijke zaken, woonde de commissievergaderingen zeven maal bij. De commissie vergadert steeds aan het eind van de middag. Dit tijdstip is gekozen om zoveel mogelijk commissie leden de mógelijkheid te bieden aanwezig te zijn. Gevallen Ondanks de drukke bezigheden van de individuele commissieleden naast het commissiewerk, heeft de provinciale commissie Groningen ook dit jaar weer aan een aanzienlijk aantal zaken aandacht weten te schenken. Heemschut verschijnt vaker in de pers. Dat is een positieve ontwikkeling. Het gevolg daarvan is dat men Heemschut sneller weet te vinden en het aantal meldingen van gevallen toeneemt. Helaas is het de commissie fysiek onmogelijk alle aangemelde gevallen diepgaand in onderzoek te nemen. Dit kan ten koste gaan van het cultureel erfgoed. Een professioneel bemand bureau is dan ook nodig om het Bondswerk een stabiele basis te geven en de kwaliteit van het werk te vergroten. Foxhol, scheepswerf Heemschut is benaderd over een scheepswerf in Foxhol, in de gemeente Hoogezand-Sappemeer. De werf van omstreeks 1900 staat te vergaan. Bijzonder aan deze werf is dat er schepen werden gebouwd voor de kustvaart. Een museale functie zou voor deze werf ideaal zijn. De melder is vanuit de commissie doorverwezen naar de Stichting Industrieel Erfgoed Noord-Nederland (SIEN-N). Groningen, Oostersingel Een melding uit 1995 over een aantal met afbraak bedreigde ziekenhuispanden uit het begin van deze eeuw aan de Oostersingel heeft de commissie ook in 1996 beziggehouden. Heemschut ziet de gave panden graag behouden, omdat ze goede voorbeelden zijn van instellingenbouw van rond de eeuwwisseling. Ook vormen ze visueel een goede overgang tussen de hoog bouw van het nieuwe ziekenhuis met zijn horizontale oriëntatie en de oude centrumwijk die voor het ziekenhuis is gelegen. De panden komen niet in aanmerking voor een plaats op de Rijksmonumenten lijst en zullen waarschijnlijk plaats maken voor o.a. een parkeergarage. Groningen, stationshal De Stichting NS Station Centraal wordt door Heemschut ondersteund en geadviseerd in haar activiteiten die ten doel hebben de stationshal van Groningen in de oude glorie van 1896 te herstellen. De secretaris van de commissie nam in 1996 zitting in het bestuur van deze stichting. Midwolde, aula Aan het eind van 1996 wordt duidelijk dat het gemeentebestuur van Leek plannen heeft om naast de in oorsprong 12de-eeuwse kerk van Midwolde een aula op te richten. Heemschut en de Stichting Oude Groninger Kerken maken bezwaar met argumenten 10

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1996 | | pagina 12