FRIESLAND Adres secretariaat Postbus 851 8901 BR Leeuwarden Samenstelling van de commissie drs. J.C. de Kroon, voorzitter mr. H. de Boer, secretaris B. Ademapenningmeester drs. G.J.M. Derks drs. R.P. van Huiten mw.drs. R. Mulder-Radetzky P.M. Vellinga P. Prins, technisch adviseur Mutaties in de commissie Medio 1994 heeft de heer Derks afscheid genomen van de provinciale commissie vanwege zijn verhuizing naar het midden van het land. De commissie is daarentegen versterkt door de toetreding van mevrouw drs. H. van der lest. Eind 1994 heeft de heer P.M. Vellinga op eigen verzoek de commissie verlaten vanwege drukke werkzaamheden. Vergaderingen De commissie vergadert als regel maandelijks op de eerste woensdagmiddag. In het verslagjaar is negenmaal vergaderd, en wel op 5 januari, 2 februari, 6 april, 18 mei, 22 juni, 29 augustus, 3 oktober en 30 november. De heer mr. W.W. Hopperus Buma woonde namens het bestuur van de Bond Heemschut in de regel en de heer drs. J.P.J. van der Haagen namens het landelijk bureau incidenteel de vergaderingen bij. Gevallen Dokkumtorenflats Inmiddels is in de pers de bouwaanvraag verschenen van vijf torenflats te Dokkum. De commissie acht de geplande vijf bouwlagen in combinatie met het beschermd stadsgezicht onverantwoord. De commissie heeft haar kritiek dienaangaande geuit en heeft bezwaar gemaakt tegen desbetreffende bestemmingsplan wijzigingen. Drachten, Papegaaienbuurt De eigenaar van een door Theo van Doesburg ontworpen complex van woningen (Papegaaienbuurt) wenst tot uitbreiding daarvan over te gaan. De commissie heeft zich terzake georiënteerd. Inmiddels is gebleken dat de uitbreiding marginaal en in stijl zal plaatsvinden. De commissie acht verder optreden niet zinvol. Franeker, stadshart De plannen van de gemeente Franeker met betrekking tot het stadshart rondom de Martinikerk worden door de commissie gevolgd, één en ander in samen werking met de Vereniging Vrienden van de Stad Franeker. Franeker, Slachtedijk Constructiewerkzaamheden rondom de Slachtedijk worden door de commissie gevolgd. Terzake heeft de commissie contact met de Vereniging Vrienden van de Stad Franeker. Franeker, Frisia De plannen met betrekking tot het fabriekscomplex Frisia zijn bij de commissie bekend en worden gevolgd. Eén en ander geschiedt in overleg met de Vereniging Industriële Archeologie Friesland, waarin één van de commissieleden zitting heeft. Heerenveen, Mariënbos De plannen met betrekking tot de uitbreiding van het verzorgingstehuis Mariënbos hebben de aandacht. Inmiddels is gebleken dat de geplande uitbreiding doorgaat. De commissie komt tot de conclusie dat nadere actie in dit stadium niet meer zinvol is, vanwege de al vastgestelde bestemmingsplanwijziging. Jonkersland, Nijesleat 5 De eigenaar van de monumentale boerderij aan de Nijesleat 5 te Jonkersland verwaarloost het pand. De commissie heeft de desbetreffende gemeente schriftelijk in kennis gesteld van haar standpunt. De eigenaar heeft een sloopvergunning aangevraagd, die eind 1994 door de gemeente is geweigerd. Joure, uitbreiding De uitbreidingsplannen van Joure richting het dorpje Broek hebben de aandacht van de commissie gehad. Inmiddels is gebleken dat hier onvoldoende Heemschut-belangen spelen. Uit een door de commissie ingesteld nader onderzoek is gebleken dat in redelijke mate met cultuur-historische belangen rekening is gehouden. Oranjewoud, Hotel Tjaarda Per 12 augustus 1994 is de vergunning voor de bouw aanvraag met betrekking tot de nieuwbouw van het Hotel Tjaarda verleend. Gelet op deze ontwikkeling acht de commissie nadere actie harerzijds niet meer zinvol. Stiens, rondom de kerk De ontwikkelingen van de plannen met betrekking tot de locatie nabij/rondom de kerk worden door de commissie op de voet gevolgd. Een eerste grootschalige ingreep lijkt van de baan vanwege een uiterst negatief advies van de welstandscommissie. Bij meerdere gevallen is de commissie actief geweest, maar niet steeds heeft zij in dat verband actie behoeven te ondernemen. Frequent wordt de commissie door derden benaderd met betrekking tot gevallen waaruit de commissie afleidt dat zij in kringen van cultuurbehoud in Friesland steeds grotere bekendheid geniet. 7

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 9