II Leden Het aantal leden aan het einde van 1994 bedroeg 8.121. De Algemene Vergadering van Leden Het hoogste orgaan van de Vereniging, de Algemene Vergadering van Leden, kwam bijeen op 24 mei in Museum Boerhaave te Leiden (62 leden woonden de vergadering bij). De beleidsvoornemens waartoe de Algemene Vergadering van Leden, bijeen in 1993 te Deventer, had besloten, zijn gerealiseerd, te weten: 1 de ledenwerfactie werd in september 1993 gestart en heeft ca. 1.500 nieuwe leden opgeleverd; 2 de contributieverhoging werd ingevoerd per 1 januari 1994 en leverde weinig problemen op; 3 een sanering van de financiën heeft geleid tot een vermindering van het tekort; 4 de verzorging van het tijdschrift door de firma Waanders te Zwolle heeft een zichtbaar resultaat; 5 de samenwerking met de RdMz in de vorm van intensieve contacten heeft immateriële en materiële voordelen opgeleverd; 6 de decentralisatie heeft inhoudelijk vorm gekregen; 7 de provincies Limburg en Overijssel hebben besloten de commissies van Heemschut in deze provincies financieel te ondersteunen, terwijl de provincie Noord-Brabant een materiële ondersteuning aan de commissie aldaar leverde. In het kader van de decentralisatie wordt het begrip Bond weer springlevend. Vandaar dat het bestuur de Algemene Vergadering van Leden geen voorstel heeft gedaan de officiële naam van de Vereniging te wijzigen. Deze blijft Bond Heemschut, Vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland. In samenhang hiermee dient te worden vermeld dat de Bond Heemschut een brief zond aan de initiatief nemers van de Stichting tot oprichting van een Vereniging Bescherming Cultuurmonumenten, waarin wordt gewezen op de volledige en statutair vastgelegde naam van onze Vereniging. Kort daarop wijzigde genoemde stichting de naam in Stichting tot oprichting van de Vereniging Open Monumenten (hierna: VOM). Onze voorzitter, de heer J. Franssen, is tijdens de Algemene Vergadering van Leden uitvoerig ingegaan op de opmerkingen en de vragen van de leden die betrekking hadden op de oprichting van de VOM. Het bestuur van de Bond Heemschut zag de komst van weer een monumentenvereniging aanvankelijk met de nodige scepsis tegemoet en er is heel wat overleg in het bestuur voor nodig geweest, alvorens onze voorzitter, de heer J. Franssen, tijdens de oprichtingsvergadering op 14 januari 1994, de monumentenbestuurderen meedeelde dat Heemschut sinds jaar en dag in haar statuten heeft staan: 'Het al dan niet in samenwerking met derden oprichten van andere rechtspersonen met een gelijk of aanverwant doel en het al of niet besturen van deze rechtspersoon.' Door onze voorzitter werd de suggestie gedaan de vele bezoekers, die slechts éénmaal per jaar de opengestelde monumenten bezoeken, permanent te interesseren voor het cultureel erfgoed door middel van door de VOM georganiseerde activiteiten. Hij waarschuwde de aanwezigen dat de oprichting niet ten koste zou mogen gaan van reeds bestaande stichtingen en verenigingen. Hij stelde voor alles in het werk te stellen om de bestaande organisaties, waaronder Heemschut, er beter van te laten worden door het creëren van een breed gedragen beweging waardoor mensen, die zich meer in de monumentenzorg willen verdiepen, automatisch lid worden van gespecialiseerde verenigingen. Het is op dit moment van het grootste belang dat er meer wordt samengewerkt; dat er met vereende krachten wordt gewerkt aan het onder de aandacht brengen van het Strategisch Plan voor de Monumentenzorg van de politici en het publiek. Wellicht is de aandacht in den lande te veel gericht op deelgebieden van de monumentenzorg en wordt deze aandacht en de energie opgeëist voor de instandhouding van de eigen organisaties, die door terugloop van de aantallen leden en het uitblijven van subsidies worden gemarginaliseerd. De Stichting Nationaal Contact Monumenten (hierna: NCM) zou haar platformfunctie voor het particulier initiatief meer moeten waarmaken om te voorkomen dat de oprichting van de nieuwe VOM de overige organisaties in verwarring brengt. De Bond Heemschut heeft de directeur van de RdMz, de heer drs. A.L.L.M. Asselbergs, voorgesteld met de nieuwe VOM en het NCM een open overleg aan te gaan. Op 26 mei heeft de heer Asselbergs genoemde organisaties uitgenodigd te Zeist om duidelijke afspraken te maken over eventuele herverkaveling van het monumentenveld als gevolg van de oprichting van de VOM. Heemschut heeft toegezegd dat de 3

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 5