Limburg is, evenals de eigenaar van kasteel Millen, van mening dat de situatie zo min mogelijk dient te worden geschonden. Stramproy, gemeentelijke monumentenlijst De gemeente Stramproy heeft bij het samenstellen van de gemeentelijke monumentenlijst de hulp ingeroepen van de commissie Limburg. De technisch adviseur heeft zijn steun toegezegd. Swalmen, omgeving van het kerkje te Asselt Rond het kerkje van Asselt worden voorbereidingen getroffen om parkeerplaatsen aan te leggen voor een nieuwe jachthaven die in de onmiddellijke omgeving staat geprojecteerd. De provincie heeft de plannen al goedgekeurd. De bewoners van Asselt staan achter de pastoor van het kerkje, die zich inzet om de plannen ongedaan te maken. De commissie Limburg steunt zijn initiatief. Vaalsvakwerkboerderij te Camerig In Camerig wordt een vakwerkboerderij met schuren met de ondergang bedreigd. Het complex ligt in de nabijheid van de Geul en het is een beschermd dorpsgezicht dat zeker behouden dient te worden. De commissie Limburg is voornemens om het College van B&W van de gemeente Vaals aan te schrijven en van deze ongewenste ontwikkeling op de hoogte te stellen. Venlo, Bloemenbuurt De Bloemenbuurt, een gedeelte van Venlo, wordt met sloop bedreigd. De Bloemenbuurt heeft een tuindorp achtig karakter. Deze buurt is uniek in Venlo en is gebouwd na WO II. Hierdoor is de buurt niet opgenomen in de MlP-inventarisatie. Een comité van verontruste buurtbewoners heeft de commissie Limburg benaderd met het verzoek om te helpen de sloopplannen af te wenden. De commissie Limburg heeft actie ondernomen, helaas zonder resultaat; de gemeente heeft de plannen goedgekeurd. PR-activiteiten Door het ontbreken van een PR-medewerker gedurende de eerste helft van het jaar, valt over de PR- activiteiten niet zoveel te melden. Wel dient de presentatie te worden vermeld van de gids Putbeelden in Roermond op 10 augustus 1994 in café Het Brunke te Roermond. De tekst van deze gids werd door onze PR-medewerker mevrouw G.A.J. de Vries samengesteld. De commissie Limburg had een bedrag beschikbaar gesteld voor het realiseren van deze gids. Ook gaf de PR-medewerker mevrouw De Vries tekst en uitleg tijdens een documentaire over putbeelden in Roermond van het bekende TV- programma Van Gewest tot Gewest. In het oktobernummer van het tijdschrift Heemschut, verscheen een gedegen artikel met als titel Rimburg en Millen: monumentale grensgevallen. Dit artikel werd naar aanleiding van de in september 1994 door de commissie Limburg georganiseerde excursie geschreven door de heer drs. A.M.P.P. Janssen. Tevens heeft de heer Janssen tijdens een programma van Omroep Limburg gesproken over de kastelen Rimburg en Millen. Excursie De excursie van de commissie Limburg vond plaats op zaterdag 3 september. Deze excursie, getiteld Cultuurmonumenten door grenzen gescheiden, had een internationaal karakter en deed zowel Nederland als Duitsland aan. Een bus vol enthousiaste mensen uit alle delen van Nederland bracht een bezoek aan Rimburg, alwaar de kasteelvrouwe mevrouw Von Brauchitsch het gezelschap rondleidde op kasteel Rimburg (gelegen op Duits grondgebied). Vervolgens werd de kerk van Rimburg (gelegen op Nederlands grondgebied) bezichtigd. Aansluitend werd een bezoek gebracht aan de zaalkerk van Hillensberg. In Millen werd een rondleiding gevolgd in de kerk (gelegen op Duits grondgebied) o.l.v. de koster, die een Duits dialect sprak. Vervolgens stond de bezichtiging van kasteel Millen (eveneens gelegen op Duits grondgebied) op het programma o.l.v. de kasteelheer mr. Wagemans. De leden van de commissie die deze excursie op voortreffelijke wijze hadden voorbereid waren de heren Bongaerts, Janssen en Vos. Overige activiteiten en contacten De contacten met Monumentenkontakt, Kontakt- orgaan voor monumentenorganisaties in Midden- Lintburg, zijn zeer goed te noemen. Monumentenkontakt werd in oktober 1991 opgericht op initiatief van de heemkundevereniging Roerstreek en de Bond Heemschut, commissie Limburg, met als doel het uitwisselen van kennis en ervaring. De reguliere bijeenkomsten werden zeer druk bezocht door ruim 15 heemkundige verenigingen. Naast deze bijeenkomsten werden enkele lezingen en het eerste deel van een 20-delige kadercursus Bouwhistorie georganiseerd. Er werd wederom geregeld overleg gevoerd met verschillende Limburgse organisaties die zich onder andere bezighouden met de zorg voor monumenten, onder voorzitterschap van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap (LGOG). De Stichting Limburgse Contactcommissie Monumentenzorg (LCM) heeft besloten tot het instellen van een Provinciaal Netwerk Monumenten contactpersonen en een daaraan gekoppeld Provinciaal Informatiepunt Monumentenzorg. Namens de Bond Heemschut, commissie Limburg, hebben in de begeleidingscommissie van dit Provinciaal Netwerk Monumentencontactpersonen zitting: de heren Bongaerts, Janssen enMerks. Tevens zijn de volgende organisaties vertegenwoordigd: de Stichting Limburgse Contactcommissie Monumentenzorg (LCM), de Stichting Kunst en Cultuur Limburg (KCL) en Monumentenkontakt Midden-Limburg. 35

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 37