NOORD-HOLLAND Adres secretariaat WallyMoesweg 8 1251 AT Laren Samenstelling van de commissie C.G. Scheltema, voorzitter K. Loeff, secretaris A. Boezaard mw.J. Brand D.G. Gortzak drs. F.F.M. Repko mr. M. Tydeman A.L. Lourijsen, technisch adviseur J.D. Gerritsen, RR-medewerker Mutaties in de commissie In de eerste helft van 1994 heeft de heer Tydeman de commissie verlaten. De heer ing. F.J.M. van Nes verklaarde zich eventueel bereid, naast de heer Lourijsen, als technisch adviseur op te treden. Drie personen hebben zich kandidaat gesteld voor het lidmaatschap van de commissie, de heren W. Schagen, M.R. van Winsen en drs. L. van der Dussen. Het één en ander betekent dat de commissie na lange tijd weer op volle sterkte kan functioneren. Vergaderingen De commissie vergaderde in 1994 vijfmaal, te weten op 14 januari, 17 maart, 19 mei, 27 oktober en 9 december. Gevallen Noord-Holland Noordstreekplan In het streekplan Noord-Holland Noord, door Provinciale Staten vastgesteld in december 1994, was onder meer de aanleg en doortrekking opgenomen van de zogenaamde Westffisiaweg. Deze weg is al gereed van Enkhuizen tot voorbij Hoorn, maar moet verder worden doorgetrokken tot Alkmaar. De door de Staten voorgestelde variant moest de weggebruiker leiden door de sinds 1632 nog redelijk onaangetaste polder De Schermer. Door de aanleg zou de Noordervaart, de enige binnenboezem die Noord-Holland nog rijk is, moeten worden gedempt en zou de molendriegang bij Schermerhorn aanzienlijk in de verdrukking komen. Acties van onder meer Heemschut en een publicatie in ons tijdschrift zijn er mede de aanleiding toe geweest, dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat deze weg heeft geschrapt uit het Meerjarenplan Infrastructuur Transport. Am,sterdam., plan Nieuw-Oost Samen met vele andere organisaties, waaronder de Vereniging tot behoud van het IJsselmeer, de Milieu federatie Noord-Holland en Milieudefensie, heeft Heemschut protest aangetekend bij de gemeente Amsterdam, die 600 hectare IJmeer wil inpolderen om de bouw van 40.000 huizen mogelijk te maken voor het zogenaamde plan Nieuw-Oost. Zowel visueel als ecologisch en planologisch is er van alles op dit plan aan te merken. Planologisch beschouwd zijn er andere mogelijkheden voor groo tschalige nieuwbouw in de directe of wijdere omgeving van Amsterdam. Visueel betekent het plan onder meer een aantasting van het zicht op de IJsselmeerkust bij Durgerdam. Ecologisch gezien is het IJmeer als rust- en verbindingspunt een schakel, zelfs internationaal, voor de Europese vogeltrekroutes. Amsterdam, De Kolk Heemschut heeft aangetekend 'niet gelukkig' te zijn met het voornemen van de gemeente een bouw vergunning te verlenen voor de realisering van een kantoor met winkel- en borecaruimte op de hoek van de Nieuwezijds Kolk en de Nieuwezijds Voorburgwal. De historische pleinwand, waar het Korenmetershuis, de zetel van de Bond Heemschut, zich bevindt, dreigt te worden gemarginaliseerd en een dwerg te worden tussen reuzen. Haarlem, terrein Enschede-complex Bij herhaling heeft Heemschut zich gekeerd tegen de plannen van de gemeente tot grootschalige nieuwbouw van een hotel en een gebouw voor justitie aan de historische Grote Markt van de Damiatestad. De invulling van het zogenaamde bestemmingsplan De Appelaar, dat het voormalige complex van de drukkerij Enschede moet vervangen, dreigt in omvang en hoogte de eeuwenoude Bavo naar de kroon steken. Haarlem, Frederikspark Heemschut heeft eveneens bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen bouwplannen in het Frederikspark, waar op de plaats van het inmiddels gesloopte Sportfondsenbad een grootschalig appartementen complex zou moeten verrijzen. Heemschut stelde voor, onder meer bij de gehouden protesbijeenkomst in het Concertgebouw in Haarlem, het park zijn oorspronkelijke groenbestemming terug te geven en een eenmaal in het verleden gemaakte fout - de bouw van het Sportfondsenbad - niet wederom te maken door opnieuw een bouwplan te ontwerpen. Hilversum, Langestraat/Laanstraat Tegen het voornemen van het College van B&W, een vergunning te verlenen voor het bouwplan Langestraat/Laanstraat, tekende Heemschut bezwaar aan. De proporties, dimensies en de aantasting van het achter deze straten gelegen 18de-eeuwse buurtje, zijn dusdanig dat de welstandsbeoordeling volgens Heemschut negatief had moeten zijn. Hilversum, omgeving Raadhuis van Dudok Heemschut blijft alert op ontwikkelingen in de omgeving van het Raadhuis van Dudok die een bedreiging kunnen vormen. Hilversum, Tesselschadekerk De Stichting tot behoud van de Tesselschadekerk 20

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 22