Excursie Op 14 mei vond weer de traditionele voorjaarsexcursie plaats, die ditmaal langs een aantal zeer diverse objecten in en om de stad Utrecht voerde. Na vertrek van het Centraal Station werd eerst de oud-katholieke Gertrudiskathedraal aan het Willemsplantsoen bezocht; ook was de kortelings gerestaureerde Gertrudis-kapel, een voormalige 17de-eeuwse schuilkerk, toegankelijk. Groot enthousiasme was er voor het nabijgelegen Duitse Huis, voor de restauratie waarvan Heemschut jarenlang heeft gestreden. Een geslaagd idee bleek de bustocht langs de verschillende verdedigingswerken die Utrecht in de loop der eeuwen heeft gekend: de voormalige dwangburcht Vredeburg, hetLucas- bolwerk en de Waterlinieforten Blauwcapel, Voordorp en Hoofddijk. Het laatste object, waar de Botanische tuinen zijn gevestigd, was tevens de locatie voor het middagprogramma. Na de lunch was er een rondleiding door de tuinen. Overige activiteiten Naar vermogen trachtte de provinciale commissie ook dit jaar weer vertegenwoordigd te zijn bij allerlei officiële gelegenheden op het terrein van monumenten zorg en ruimtelijk schoon. Op 19 december werd aan wethouder mevrouw drs. M. Burgman van Amersfoort (monumenten archeologie) het eerste exemplaar van het decembernummer van het tijdschrift Heemschut aangeboden door voorzitter J. Franssen. In het komend jaar hopen wij onze PR-activiteiten uit te breiden. De provinciale commissie gaf een gunstig gestemd commentaar op de ambitieuze ontwerp-beleidsnota Monumenten en archeologie van de provincie Utrecht. Al jaren werkt onze commissie met een regio-indeling, die goed blijkt te voldoen. Verschillende leden hebben zitting in locale monumentencommissies of onderhouden professionele contacten in de wereld van de monumentenzorg. Om sneller te kunnen inspelen op locale ontwikkelingen wil de commissie haar netwerk van contactpersonen uitbreiden. Daartoe zal zij dit jaar op meer systematische wijze samenwerking zoeken met de plaatselijke historische verenigingen, teneinde tijdige en gecoördineerde actie te bevorderen. Wellicht ook zullen langs deze weg de ontstane vacatures, evenals toekomstige, sneller kunnen worden opgevuld. 19 Mevrouw drs. M. Burgman, wethouder van monumenten en archeologie van Amersfoort, ontvangt uit handen van de voorzitter, de heerj. Franssen, het eerste exemplaar van het decembernummer van Heemschut. Station Woerden; boven: de toestand bij oplevering in 1911, onder: de geprojecteerde nieuwe entree. (•xon^os

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 21