Gevallen De commissie heeftin 1994 steeds ongeveer 25 gevallen in behandeling gehad. In de loop van het jaar konden er een tiental, vaak met bevredigende afloop, worden afgevoerd; een zelfde aantal nieuwe zaken werd in behandeling genomen. De commissie beoordeelt per geval of er sprake is van een goede en stevige Heemschut-zaak; soms moesten wij ook afzien van actie. De volgende gevallen hebben ons in 1994 in het bijzonder beziggehouden (voor nadere informatie zie ook het jaarverslag 1993). Algemene problematiek Een voorwerp van aanhoudende zorg vormt de dreigende afbraak van leegstaande kerkgebouwen; de commissie pleit telkens voor een pragmatische ziens wijze en dringt waar mogelijk aan op herbestemming. Eén voortdurend probleem is ook het onderhoud van de talrijke oude forten van de Hollandse Waterlinie; de commissie blijft alert op minder gewenste exploitatievormen die zich aandienen. Amersfoort, Amicitia De Sociëteit Amicitia zal een ander gebouw betrekken. Mede door de inbreng van Heemschut blijft het oude Amicitia gespaard. Latere aanbouwen, zoals serres en bioscopen, worden afgebroken. In het oorspronkelijke sociëteitsgebouw komen winkels en horeca, ernaast winkels en woningen. Am.ersfoort, Mooierplein In de oude binnenstad wordt het gebied rond de Mooierstraat na tientallen jaren opnieuw bebouwd. Mede door de bezwaren van Heemschut is de bebouwingsdichtheid en -hoogte teruggebracht tot aanvaardbare proporties. De structuurschets is inmiddels vastgesteld in de raad; het bouwplan oogt aantrekkelijk door een kleinschalige uitwerking. Amersfoort, Korte Beekstraat 1 De commissie volgde de ontwikkelingen rond het gemeentelijk monument Korte Beekstraat 1, een fraaie villa in chalet-stijl uit 1893. Deze staat in de weg van een omvangrijk plan voor kantoren en een parkeergarage op het terrein van het voormalige autobedrijf Pon aan de Stadsring. Verplaatsing van de villa, die op de huidige plaats niet goed tot haar recht komt, bleek in de naaste omgeving niet mogelijk. In december stemde de raad in met sloop. Amersfoort, Isseltseweg 33 In een gesprek met de gemeente vroeg Heemschut nogmaals aandacht voor het geval Isseltseweg 33, een beeldbepalende boerderij in een bedreigde positie aan de rand van een industrieterrein. Am,erongen, Nederstraat 5 Het eerste geval betreft een 19de-eeuws pand in het beschermde dorpsgezicht, waarvoor een vergunning tot nieuwbouw is aangevraagd. Heemschut bepleitte behoud van de gevels, maar uiteindelijk zullen alleen de contouren worden gehandhaafd. Amerongen, molen Maallust De romp van de molen Maallust wordt bedreigd door de uitbreidingsplannen van een supermarkt, tevens eigenaar van het terrein. In een brief aan de gemeente heeft de commissie de reeds langer levende gedachten van verplaatsing en rehabilitatie van de molen ondersteund. In oktober is de molenromp op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Breukelen, pakhuizen aan de Brouwerij De gemeente is voornemens enkele 19de-eeuwse pakhuizen gelegen aan de Brouwerij aan de meest biedende partij te verkopen. De panden vormen een beeldbepalend element in het dorpsgezicht vanaf de Vecht, maar genieten geen wettelijke of planologische bescherming, zodat ongewenste ontwikkelingen niet denkbeeldig zijn. Onze commissie heeft de gemeente gevraagd de panden niet te verkopen dan onder het beding van een passende herbestemming en restauratie. De gemeente heeft gezegd zorgvuldig te zullen handelen. Houten, kasteel Heemstede Er is dit jaar helaas geen begin gemaakt met de uitvoering van het restauratieplan van De Heemstede projecten BV, volgens welk het in 1987 afgebrande kasteel zal worden ingericht tot conferentie-oord. Het plan voorziet in volledige restauratie van de buitenzijde (inwendig komt er een betonskelet) en herstel van een deel van de tuinen. Oorzaak van de vertraging is o.a. de plotselinge opdoemende concurrentie van Chriet Titulaers Hotel van de Toekomst. Loenen, Huis Beek en Hoff De oude tuinmuur van het Huis Beek en Hoff, waarvoor Heemschut bij de gemeente een lans brak, blijft behouden. Loosdrecht, Eikenrode Het landgoed Eikenrode is door de gemeente Loosdrecht gekocht. Heemschut staat in nauw contact met de Stichting Historisch Goed Loosdrecht, die een inventarisatie van de villa en het bijbehorende park van Zocher heeft uitgevoerd. Op dit moment wordt een plan ontwikkeld voor de restauratie van het gebouw en het beheer van het park. Loosdrecht, Witte Huis/Rietschans/De Valk De bezwaren van o.a. Heemschut tegen het bestemmingsplan Plassengebied zijn door Gedeputeerde Staten ongegrond verklaard; naar het oordeel van de provinciale commissie worden natuurschoon, karakteristieke bebouwing en de schaarse vrije toegang tot het water opgeofferd aan projectontwikkeling. De commissie zal de ontwikke lingen rond het Witte Huis (8 appartementen) en jachtmakelaardij De Valk (een overdekte verkoop haven) wat betreft het bouwplan blijven volgen. Het plan voor de Rietschans (8 woningen) ziet er niet onaantrekkelijk uit, al betreurt de commissie de sloop van het karakteristieke gebouw. Loosdrecht, Oud-Loosdrechtsedijk 263-265 Het restauratieplan voor het palingvissershuisje aan de Oud-Loosdrechtsedijk 263-265, een rijksmonument, wordt niet naar behoren uitgevoerd. Heemschut volgt 17

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 19