Bennekom, Edeseweg Heemschut werd niet tijdig ingeschakeld bij het aanvechten van een bestemmingsplan dat voorzag in een vergroting van de schaal ter plaatse van oude statige villabebouwing. Wel heeft Heemschut anderen kunnen ondersteunen in het vinden van de juiste formulering van de bezwaren, die tenslotte hebben geleid tot het onthouden van goedkeuring door de Kroon, die de gemeente nu op het hart drukt de echte belangen van het gebied nog eens goed te overwegen. Culemborg, diverse plannen Er zijn verschillende contacten geweest met een groep inwoners die verontrust is over diverse gemeentelijke plannen. De gemelde problemen vragen aandacht. Er is behoefte aan algemene instructie, hoe zich tegenover de gemeente op te stellen, nuttige organisatie, elementaire kennis van regels en procedures. Hier ligt een taak voor Heemschut die echter bleef liggen door gebrek aan goede Public Relations, het gemis aan contacten met de plaatselijke achterban en het ontbreken van een tweede technisch adviseur. Doesburg, Het Zwijnshoofd Nadat Heemschut eerder al had gepleit voor behoud van het voormalige café Het Zwijnshoofd, dat al lang leeg staat maar in bouwmassa en architectuur een niet weg te denken onderdeel vormt van de pleinwand van de Markt, heeft de gemeente nu toch tot afbraak besloten. Het moet worden vervangen door een gebouw dat zich wat betreft de schaal niet voegt in de pleinwand, in feite het postuur heeft van een solitair tegenover de kerk, zoals Heemschut tijdens een gemeentelijke inspraakbijeenkomst uitvoerig toelichtte. Daarnaast bestaat er vanuit de bevolking grote weerstand tegen het plan. Helaas ziet de RdMz geen formele aanleiding voor bezwaar tegen deze ruimtelijke verarming van het centrumplein van dit belangrijke beschermde stadsgezicht. Duiven, Die Magerhorst Ondanks bodemkundig onderzoek, waarbij werd aangetoond dat de verzakkingen van Die Magerhorst vrijwel zeker het gevolg zijn van grote onttrekkingen van grondwater ten behoeve van nieuwbouw, acht de gemeente zich niet aansprakelijk voor de verzakking van de toren en een deel van de 16de-eeuwse havezate, een rijksmonument. Een door de RdMz toegezegd subsidie voor direct noodzakelijk herstel en een vervolgens door de eigenaar bij het Restauratiefonds opgenomen hypotheek, dekken de totale kosten slechts zeer gedeeltelijk. De toestand verslechtert snel. Heemschut heeft gepoogd de vastgelopen situatie in beweging te krijgen. De RdMz werd gevraagd druk uit De havezate Die Magerhorst in Duiven. 13

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 15