bijzondere cultuurhistorische aspecten van bedreigde gebouwen en gebieden. Het verstrekken en uitwisselen van informatie met plaatselijke verenigingen en particulieren om ontwikkelingen, die culturele waarden in gevaar zouden kunnen brengen, onder de publieke aandacht te brengen kwam incidenteel voor. Het rendement van de inspanningen van Heemschut blijft moeilijk meetbaar. Zo gaat het project van urban villa's' in Vries waartegen de provinciale commissie in 1992 en 1993 heeft geprotesteerd nu om financiële redenen - in ieder geval voorlopig - niet door. D t provinciale subsidieregeling voor het behoud van rieten daken blijft bestaan. De in een brief aan Gedeputeerde Staten in 1993 verwoorde zorg over ontwikkelingen die het behoud van de identiteit van Drentse dorpen bedreigen, is wellicht mede aanleiding geweest voor een studie van de provinciale diensten om te komen tot een visie op het gewenste beleid voor behoud en versterking van de cultuurhistorische hoofdstructuur van Drenthe. Assen, rondweg Bezwaar werd aangetekend tegen het voornemen van de gemeente Assen een rondweg ten oosten van de stad aan te leggen, i.v.m. aantasting van het aldaar gelegen natuurgebied. Langelo, gasopslag De locatie Gasopslag Langelo had de aandacht van de commissie. Zolang Langelo niet definitief was aangewezen, kon geen beroep tegen een dergelijk besluit worden aangetekend. Activiteiten Nieuwsbrief Het voornemen om per kwartaal één Nieuwsbrief uit te geven kon in 1994 nog niet worden gerealiseerd, maar de Heemschutleden in Drenthe werden wel over de belangrijkste evenementen van hun provinciale commissie geïnformeerd. Excursies In 1994 werden weer een drietal excursies gehouden in samenwerking met plaatselijke historische verenigingen, te weten op 7 mei in Havelte, op 10 september (Open Monumentendag) in Zweeloo en Oud-Aalden en op 26 november in Eelde en Paterswolde. Het aantal deelnemers schommelde tussen de 25 en 30 personen per keer. Behalve de informatieve waarde van deze excursies zijn ze beslist ook van waarde voor het ontstaan van een zeker saamhorigheidsgevoel onder de Heemschutleden. Boekje Landschap en Dorpen in Drenthe Het boekje Landschap en Dorpen in Drenthe kon door de toezegging van financiële steun door het Anjerfonds in productie worden genomen. Op 14 juli werd het eerste exemplaar aangeboden aan drs. S.B. Swierstra, lid Gedeputeerde Staten in Drenthe. Externe contacten Met de algemene en categorale organisaties die zich met monumentenzorg in de provincie bezighouden, is twee keer overleg geweest. Doel van het overleg is de coördinatie van activiteiten die door meerdere organisaties belangrijk worden gevonden. De historische verenigingen werden voor een bijeenkomst op 6 december uitgenodigd. De opkomst was bescheiden, maar de behoefte om meer met elkaar in contact te komen was groot. Dit hernieuwde initiatief van Heemschut Drenthe werd daarom zeer op prijs gesteld. Dat geeft hoop voor de toekomst en daarom werd meteen een volgende bijeenkomst in maart 1995 vastgelegd. 9

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 11