hoopgevend. De respons in de pers is bijna honderd procent. Via het bondsorgaan Heemschut heeft de provinciale commissie Noord-Brabant de leden opgeroepen nog attenter te zijn op aantasting van cultuurmonumenten in hun omgeving en de secretaris daarvan direct op de hoogte te brengen. Tevens is de leden verzocht om publikaties daarover te zenden aan de secretaris. Excursie De technisch adviseur van de provinciale commissie Herman Strijbos had voor de organisatie getekend van de excursie op 18 september. De dag begon bij de Bossche gemeentelijke dienst Bouwhistorisch Onderzoek. De bouwhistoricus Ad van Drunen hield een lezing, verlucht met dia's, over de betekenis van de bouwhistorie. Vervolgens maakte het gezelschap in drie groepen, en daarin voorafgegaan door een bouwhistoricus, een wandeling door Den Bosch. Op het middagprogramma stond een lezing door de landschapsdeskundige de heer P. de Jongh over het landschap van De Langstraat. Na een rondrit door de oostelijke Langstraat volgde een bezoek aan kasteel Zuidewijn in Sprang Capelle. Overige activiteiten In Noord-Brabant is in 1993 een signaleringsnetwerk voor de monumentenzorg operationeel geworden. Het netwerk, geëntameerd door de Monumentenfederatie, had de nodige aanlooptijd nodig, maar het werkt. LIMBURG Samenstelling van de commissie mr. J.L. Matti, voorzitter dhr. G.F.P. Hermans, penningmeester ir. P.J.A. Bongaerts, secretaris ir. F.Q. Hoebens ir. P.J. Huiberts drs. A.M.P.P. Janssen mw. drs. J.M.T. Janssen-Daniëls dhr. P. Michielsen ing. J.L.M. Ramakers dhr. A.H. Salden mr. J.M.H.P. Teunissen ing. L.J.S. Vos mw. G.A.J. de Vries ir. K.J.C. Merks, technisch adviseur en vice-voorzitter dhr. M.J.G. Schlijper, pr-functionaris Mutaties in de commissie De commissie Limburg heeft in het voorjaar 1993 afscheid genomen van de pr-functionaris de heer M.J.G. Schlijper. Hij had te kennen gegeven per 1 april 1993 zijn functie te willen neerleggen. De heer Schlijper heeft de commissie Limburg een vijftal jaren op een voortreffelijke manier vertegenwoordigd. De artikelen die van zijn hand verschenen werden gekenmerkt door nauwgezet onderzoek dat er aan vooraf ging. Vergaderingen Vanwege drukke werkzaamheden van de voorzitter, mr. J.L. Matti, als waarnemend burgemeester van Brunssum, kwam de commissie in 1993 maar viermaal bijeen en wel op 4 maart, 17 juni, 16 september en 16 december. Tijdens de laatste drie vergaderingen was een vast punt op de agenda de vacature van de pr-functionaris. In december 1993 was de commissie er nog niet in geslaagd een geschikte pr-functionaris aan te stellen. De commissie heeft zich gebogen over de provinciale monumentenlijst die eind 1993 werd vastgesteld. Verder is het niet aanwezig zijn van een gemeentelijke monumentencommissie in bepaalde gemeenten een constante zorg van de commissie Limburg. Tevens wordt van gemeenten die wel een gemeentelijke monumentencommissie hebben de samenstelling in de gaten gehouden. Er dienen immers deskundige personen in vertegenwoordigd te zijn. Ook heeft de commissie oog voor monumentale boerderijen, die door diverse ontwikkelingen in de landbouw, o.a. de overproduktie in Europa, htm functie dreigen te verliezen. Er dient dan ook een zekere herstructurering plaats te vinden waardoor het 34

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 36