weten met grote instemming te hebben vernomen dat het college er naar streeft de villa te behouden. De villa wordt bedreigd met sloop in verband met uitbreidingsplannen van de Stichting Verpleeghuis Ter Weel. In oktober 1993 vernam de provinviale commissie Zeeland via een artikel in de Provinciale Zeeuwse Courant van deze reeds lang in voorbereiding zijnde plannen voor uitbreiding. De villa uit 1913 is opgenomen in het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) en wordt door de commissie Zeeland beschouwd als bouwkunstig waardevol en vertoont verwantschap met het werk van architecten als Berlage, De Bazel, Hanrath en wellicht Voysey rond 1900. Van verschillende zijden werd verontrusting uitgesproken over dreigende sloop van de villa. De technisch adviseur van de commissie Zeeland werd benaderd door de kleinzoon van de bouwer van het huis, waarvan de architect de heer Jesse uit Oegstgeest is. Een plan met behoud van de villa in de uitbreiding van het verpleeghuis, werd door de nationale ziekenhuis raad niet geaccepteerd. Eind november 1993 valt de villa nog vrijwel zeker onder de slopershamer. De overgrote meerderheid van de Commissie Ruimtelijke Ordening van Goes wil het jonge monument echter bewaren en is verbaasd, dat zij pas zo laat is ingelicht over de plannen. Pas in oktober 1993 is het bestuurlijk aan de orde gekomen, maar in juni 1993 was het bouwplan, inclusief de sloop door de Welstandscommissie goedgekeurd. Het is dit punt, het te laat van de feiten op de hoogte te worden gesteld, dat onze commissie zorgen baart. Veelal staat de sloper al voor de deur, voordat wij in de gaten hebben dat er iets gaande is met een waardevol pand. Inmiddels ziet het er toch naar uit dat Villa Ter Weel voorlopig behouden is. De nieuwbouwplannen zijn zodanig verschoven, dat het pand kan blijven staan. Definitief, of uitstel van executie? Themadag met excursie Zo'n dertig enthousiaste leden bezochten op 19 juni de themadag over het dreigende verval van monumentale Zeeuwse boerderijen. Na een uitgebreide inleiding over de ontwikkeling van de karakteristieke Zeeuwse boerenhoeve door de heer P.A. Boot, werd een rondrit langs diverse in de gemeente Borsele gelegen monumentale boerderijen gemaakt. Tevens werd een bezoek gebracht aan de Nederlands Hervormde kerk van Nisse en aan het natuurgebied De Zwaakse Weel. Het was weer de eerste keer sinds vele jaren dat Heemschut een dergelijke bijeenkomst in Zeeland organiseerde en de commissie hoopt hier een jaarlijks terugkerend evenement van te maken! Public Relations-activiteiten In het door de provinciale commissie vastgestelde pr-plan wordt veel aandacht besteed aan de interne communicatie. Het is van belang dat de Zeeuwse leden van de Bond Heemschut op de hoogte zijn van de activiteiten van de commissie, terwijl anderzijds de leden zaken kunnen aandragen, die door de commissie verder kunnen worden uitgewerkt. Hierdoor kan worden voorkomen dat de commissie te laat op de hoogte is van bedreigingen. De verschillende Heemkundige Kringen werden benaderd met het verzoek om bij hen bekende gevallen waarbij cultuurmonumenten worden bedreigd aan de provinciale commissie te melden, zodat in overleg met deze Heemkundige Kringen actie kan worden ondernomen. Op 19 juni werd een themadag gehouden in het kader van de strijd om het behoud van monumentale Zeeuwse boerderijen (zie boven). Omdat dit thema goed aansloot bij de problemen rondom de noodlijdende akkerbouw werd aan deze dag ruime aandacht besteed in de regionale pers. Ter gelegenheid van de Open Monumentendag werd een persbericht gezonden aan alle regionale media. Dit bericht was onder meer de aanleiding tot een interview dat Omroep Zeeland had met de secretaris 31 Themadag van de commissie Zeeland over het dreigende verval van monumentale Zeeuwse boerderijen.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 33