.HZ*- Pemis, Hoge Dijk 4 Bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt gewerkt aan een plan om voor de verdubbeling van de Beneluxtunnel het zuidelijk wegtracé te verbreden in de richting van het dorp Pernis. De Hoge Dijk, enigzins slingerend door het landschap met op regelmatige afstand (historische) boerderijen, wordt daarmee opnieuw bedreigd. Met name Hoge Dijk 4, een woonboerderij, komt nu vervaarlijk dicht langs het nieuwe talud te liggen. Deze in hoofdopzet negentiende-eeuwse boerderij is gemeentelijk monument. Door mogelijk zijdelingse grondverplaatsingen ten gevolge van het nieuwe talud loopt het pand in onze ogen in bouwtechnisch opzicht gevaar. Om beschadigingen van het monument te voorkomen zou het nieuwe talud hier kunnen worden voorzien van een kerende damwandconstructie. In een brief aan de Minister van Verkeer en Waterstaat wordt gevraagd om inpassing van een dergelijke constructie in te plannen. Sassenheim, Molen de Speelman In Sassenheim wordt al enige tijd gepleit voor het behoud van de molen De Speelman. In augustus 1993 is de molen daarom overgedragen aan de Stichting De Molen van Sassenheim. Door de stichting worden plannen ontwikkeld die moeten leiden tot behoud en herstel van de molen en in een nieuwe en passende functie moeten voorzien. Een verzoek om de restanten van de molen te plaatsen op de rijksmonumentenlijst is echter vooralsnog door de minister van WVC afgewezen. Door de commissie worden de initiatieven van de stichting van harte ondersteund en worden de ontwikkelingen gevolgd. Schoonhoven, rapport Bastide Steden Dit rapport, dat is opgesteld door de provincie, zou kunnen inhouden dat langs de Lek hoogbouw kan komen die het uitzicht op het historisch gevormde beeld van de stad zou kunnen schaden. Bij informatie van het gemeentebestuur vernam de provinciale commissie dat van planvorming nog geen sprake is en dat de commissie over toekomstige bouwplannen zal worden geïnformeerd. Vianen, stadsmuur en Lijnbaan De binnenstad van Vianen wordt nog vrijwel geheel omsloten door een stadsmuur en/of reconstructies hiervan. De gemeente Vianen heeft zonder bouwvergunning en zonder toestemming van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg opdracht gegeven voor een doorbreking van de muur ten behoeve van een poort voor de ontsluiting voor een stadswandelroute en vooruitlopend op een aan te leggen brug naar een (nog niet in een plan gepresenteerd) nieuw te bouwen winkelcentrum. Er bestaat weinig bezwaar tegen de, vrij kleine, doorbreking. In samenspraak met de Oudheidkundige Vereniging Het land van Brederode heeft de provinciale commissie de gemeente gewezen op de wettelijke procedures en met klem aangedrongen op meer openheid van zaken in de totstandkoming van de brug en het nieuwbouwplan. Men heeft toegezegd meer openheid te geven over deze zaken. v.Wi 26 Zicht op de ommuurde binnenstad van Vianen.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 28