maar een begin van de nieuwe situatie te bespeuren, maar naar verwachting zullen deze ontwikkelingen in het verslag over 1994 duidelijker tot uiting komen. Vergaderingen In 1993 vergaderde de commissie achtmaal, te weten op 6 januari, 24 februari, 7 april, 19 mei, 30 juni, 25 augustus, 13 oktober en 24 november. De meeste vergaderingen werden gehouden in het Provinciehuis van Zuid-Holland te Den Haag. Éénmaal vergaderde de commissie in het Streek museum Hoeksche Waard Hof van Assendelft in Heinenoord (aansluitend een rondleiding door het museum) en éénmaal in de Statenzaal van het Hof van Dordrecht. De vergaderingen werden in het algemeen zeer goed bezocht. Drs. J.P.J. van der Haagen, directeur ruimtelijke en juridische zaken van Heemschut, woonde de vergadering meestal bij. Zoals reeds is vermeld, stond de behandeling van gevallen in de vergadering centraal. Met het oog op de werving van leden en de verbetering van de naams bekendheid van Heemschut, heeft de commissie een folder uitgegeven. Deze folder werd verspreid tijdens de excursie, de Open Monumentendag en bij andere gelegenheden. Ook werd de commissie in de gelegenheid gesteld een bijsluiter met een wervende tekst bij het mededelingenblad van de Vereniging Oud-Leiden te voegen. Voorts werd besloten - na overleg met het bestuur van de Vereniging van Zuid-Hollandse Gemeenten - een verzoek te richten tot alle gemeentebesturen in Zuid- Holland om een financiële bijdrage te geven ten behoeve van het werk van de commissie. De uitvoering hiervan zal plaatsvinden in de eerste helft van 1994. De werkzaamheden worden door de leden van de commissie op vrijwillige basis om niet verricht, met uitzondering van de twee technisch adviseurs en de pr-functionaris, die een minimale vergoeding ontvangen. Gevallen Aan het begin van 1993 had de commissie 40 probleemgevallen in behandeling. Er werden 21 nieuwe zaken in behandeling genomen, terwijl 9 kwesties van de lijst konden worden afgevoerd, al dan niet met een succesvol resultaat. In het bijzonder zijn de navolgende zaken aan de orde geweest: Arkel, Schoolstraat 18 Het betreft hier een boerderij (rijksmonument), direct gelegen aan een hoge rivierdijk net buiten Arkel. De provinciale commissie is benaderd door een verontruste buurtbewoner omdat de boerderij al lange tijd leeg staat. De boerderij is in een redelijk goede staat, maar erg kwetsbaar omdat de plaatselijke jeugd er regelmatig vertoeft. De eigenaar wil het pand wel verkopen, maar de vraagprijs is absurd hoog. De gemeente Giessenlanden had het plan öm ter plaatse van de boerderij een zijweg op het talud van de dijk aan te laten sluiten. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg had zich al min of meer bij deze ontwikkeling neergelegd. Door inspectie en uit overleg met de Stichting Historisch Boerderijonderzoek (SHBO) is gebleken dat de boerderij weliswaar niet van zeer grote historische betekenis is, doch door zijn markante ligging en hoofdvorm beslist het behouden waard is. Om die reden is van de provinciale commissie een brief uitgegaan naar de gemeente Giessenlanden, waarin wordt gevraagd de stedebouwkundige plannen aan te passen en de eigenaar aan te schrijven om het noodzakelijke onderhoud te plegen. Hierop is toegezegd dat men het plan voor de zijweg zal laten varen en men de eigenaar zóu gaan benaderen. In een tweede brief van de commissie is verzocht gelden in het meerjarenprogramma te reserveren voor restauratie van het monument. Ook hierop is positief gereageerd. De toekomst voor de boerderij is nog onzeker, maar acuut gevaar is voorlopig geweken. Delft, overkapping kruidentuin Het Prinsenhof Het museum Het Prinsenhof heeft een plan ontwikkeld waarbij door een ijle glazen constructie een binnenplaats wordt overkapt om meer ruimte te creëren voor de jaarlijkse antiekbeurs en een betere ontsluiting van het museum te realiseren. Vanwege de aantasting van een belangrijk monument en het overkappen van een ruimte die van oorsprong altijd een buitenruimte is geweest, is door de commissie een bezwaarschrift ingediend. De gemeente heeft de bezwaren van de provinciale commissie echter ongegrond verklaard en een wijzigingsvergunning verleend. Delft, accommodatie rondvaartboot Koommarkt De rederij Brands heeft een bouwplan ingediend voor de bouw van een kaartverkoophuisje met openbaar toilet op de Koornmarkt te Delft. Het plan omvatte een gebouw van 3 x 9 m, gedeeltelijk boven de gracht en geconstrueerd van staal en glas. De provinciale commissie heeft een bezwaarschrift ingediend tegen het bouwplan omdat een dergelijke functie en een dergelijk gebouw niet passend is voor een gracht in een monumentale binnenstad. Voor zover bekend is de bouwaanvraag afgewezen en gaan de plannen niet door. Dordrecht, Berckepoort Gedurende 1993 is de zestiende-eeuwse Berckepoort tweemaal onderwerp van overleg geweest tussen Heemschut en de gemeente Dordrecht. Op voorstel van de door Heemschut ingestelde commissie Temminck Groll heeft de gemeente een bouw historisch onderzoek laten verrichten door twee onafhankelijke bouwhistorici, de heren A.H.M. Glaudemans en J.A. van der Hoeve. De uitkomsten van dat - in brede kring zeer goed ontvangen - onderzoek vormen het toetsingskader voor verdere planontwikkeling. Architect Mart van Schijndel heeft een tweede plan gemaakt, dat deze toetsing niet 23

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 25