anderhalve meter boven de nieuwbouw uitsteken. Heemschut blijft zich tegen dit plan verzetten, ook al heeft de gemeenteraad er inmiddels zijn goedkeuring aan gegeven, zij het met de voorwaarde dat er lager gebouwd moet worden dan in het oorspronkelijke plan is voorgesteld. Heemschut vindt echter, dat door een dergelijke grootschalige nieuwbouw in één van de grootste aaneengesloten beschermde stadsgezichten van ons land, het historische eeuwenoude stadsbeeld van Haarlem ernstig zal worden aangetast. Haarlem, Frederikspark Op 26 mei was Heemschut aanwezig bij de demonstratieve bijeenkomst in het Concertgebouw in Haarlem waar werd geageerd tegen de plannen van de gemeente om op de plaats van het af te breken Sportfondsenbad van architect Van Lochem, gelegen in één van de mooiste parken van de Damiate-stad, een appartementencomplex te bouwen. Bij die gelegenheid verklaarde Heemschut dat men een eenmaal gemaakte fout, namelijk de bouw van een Sportfondsenbad in het Frederikspark, niet moet herhalen, maar de gelegenheid moet aangrijpen deze fout te herstellen. Inmiddels is de gemeenteraad accoord gegaan met een veel kleinschaliger plan dan eerst in de bedoeling lag. Hilversum, centrum Heemschut blijft alert de discussie volgen over het gemeentelijk ontwikkelingsplan voor het centrum van Hilversum. De Heemschutnota Enige problemen bij de bebouwing in een historische omgeving blijft bij de beoordeling een leidraad. Niet alleen hebben Dudok en Duiker er de bouwhistorie bepaald met het Raadhuis, Gooiland en het ziekenhuis Zonnestraal, en zette Cuypers er zijn neogotische kerk de Sint-Vitus neer, maar wie weet eigenlijk nog dat Hilversum een dorpskern heeft die nog altijd zeer herkenbaar is, en dat volgens Heemschut ook moet blijven. Nu de kostbare restauratie van het raadhuis van Dudok in volle gang is, dreigt echter de omgeving te worden aangetast door sloop en tevens nieuwbouw ten behoeve van een uitbreiding van het raadhuis. De commissie onderzoekt thans de verschillende alternatieven alvorens een standpunt daarover in te nemen. Verder heeft de provinciale commissie gepleit voor het behoud van de Tesselschadekerk. Muiden, Muizenfort Al bij het eerste voorontwerp van het te bouwen stadhuis in de historische vestingstad Muiden liet Heemschut kritisch van zich horen. Het bezwaar dat Heemschut had tegen de bouw op het Muizenfort, een gedeelte van de vesting dat inmiddels tot rijks monument is verklaard, is in zoverre gehonoreerd, dat een dito project nu gerealiseerd dreigt te worden op het Ravelijnspad. De verklaring van geen bezwaar die Gedeputeerde Staten hebben afgegeven voor de bouwvergunning, is voor omwonenden, hierin gesteund door de Stichting Menno van Coehoorn, aanleiding geweest een schorsingsverzoek bij de Raad van State in te dienen. De Raad van State oordeelde dat de normale bestemmingsplanprocedure moet worden gevolgd en de bouwplanprocedure moet worden verboden. Spaamdam, bouw supermarkt Door toedoen van Heemschut kon een aantasting van de kazematten door de bouw van een supermarkt worden voorkomen. Voorts werden door de leden van de provinciale commissie diverse keren vergaderingen en inspraakavonden van gemeenten en historische verenigingen in de provincie bijgewoond. De commissie wordt door de heer J.D. Gerritsen vertegenwoordigd in het Recreatieschap Waterland. Excursie De provinciale commissie organiseerde op zaterdag 25 september een excursie naar Alkmaar. Hier werd de Laurenskerk bezocht. Een tocht door de Schermer gaf een indruk van een 17de-eeuwse droogmakerij, een goed bewaard landschappelijk cultuurmonument. De molengang te Schermerhorn gaf de excursie- ganger een beeld van de techniek om een polder droog te maken en te houden voordat er sprake was van stoomkracht en electriciteit. De dag werd besloten in het gotische kerkje van Schermerhorn, alwaar de restauratiewerkzaamheden werden bekeken. Overige activiteiten Eind september presenteerde de Rijksdienst voor de Monumentenzorg het tiende deel in de serie Monumenten Inventarisatie Project (MIP) met de titel Architectuur en Stedebouw in Noord-Holland, 1850-1940. Daarvoor werden 12.000 objecten en complexen geïnventariseerd en 50 gebieden met bijzondere waarden. Waanders in Zwolle verzorgde de uitgave. Amsterdam In 1993 werden evenals in vorige jaren plannen en ontwikkelingen met gevolgen voor het historisch stadsbeeld en de cultuurmonumenten op de voet gevolgd door de landelijke secretaris, mr. E. Dienaar, en de directeur ruimtelijke en juridische zaken, drs. J.P.J. van der Haagen. Ook participeerde dit verslagjaar Heemschut weer in het Amsterdams Monumenten Overleg, alwaar algemeen Amsterdamse monumentenproblematiek op de maandelijkse vergaderingen werd besproken en gezamenlijk te ondernemen acties werden gecoördineerd. Met grote ergernis moet vermeld worden dat de officiële aanwijzing tot beschermd stadsgezicht van de gehele Amsterdamse binnenstad, waarvoor de procedure al in 1989 door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg werd aangevangen, door de 21

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 23