slopen werd door de provinciale commissie in september bezwaar gemaakt bij de Commissie Huis Beek en Hof. Dit onheil is vooralsnog niet geschied doch ook nog niet afgewend. Loosdrecht, Eikenrodepalingvissershuisje, Witte Huis, Rietschans, De Valk, Loosdrechtsedijk 167. Het buitengoed Eikenrode wordt zo verwaarloosd dat het er alle schijn van heeft dat straks sloop niet eens nodig zal zijn. Er zijn plannen voor appartementen- bouw op de plaats van Eikenrode. De provinciale commissie zou graag het buiten hersteld zien. De ijskelder van het buitengoed is gerestaureerd. Met belangstelling volgde de provinciale commissie de verwikkelingen rond een palingvissershuisje. Het huisje is momenteel verhuurd. Voor het Witte Huis, Nieuw Loosdrechtsedijk 242, de Rietschans, Nieuw Loosdrechtsedijk 290, en het gebied van Jachtmakelaardij De Valk, Breukeleveense Meentje 6, bestaan plannen tot villabouw, in het laatste geval na demping van een deel van de plas en de bouw van een loods die buitenproportioneel is. De provinciale commissie maakte bezwaar tegen al deze plannen bij de gemeente Loosdrecht in juni 1993, en tegen het gewijzigde bestemmingsplan in november 1993 bij Gedeputeerde Staten. Voor de uitbreidingsplannen van Garagebedrijf Lamme, Nieuwe Loosdrechtsedijk 167, werd door Gedeputeerde Staten geen vergunning verleend mede dankzij de door de Bond Heemschut ingediende bezwaren. Desondanks heeft de gemeente Loosdrecht op 6 juni 1993 een aangepast plan goedgekeurd en vèrgunning verleend. Gedeputeerde Staten volgden dit voorbeeld en liet dus het eerder ingenomen standpunt varen. Maarssen, tuinkoepel Vecht en Dijk De gietijzeren tuinkoepel die hoort bij het huis Vecht en Dijk, Straatweg 68, is in verval. De koepel dateert uit 1861 en is uniek. De benodigde gelden voor restauratie blijken niet te vinden te zijn. De provinciale commissie richtte zich tot de gemeente, die echter geen oplossing weet. Maam, boerderij Arendal Het 17de-eeuwse boerderijtje Arendal heeft ondanks alle pogingen van de provinciale commissie het voor sloop te behoeden, plaats moeten maken voor nieuw bouw. Een in het najaar 1992 genomen raadsbesluit hierover was niet meer te wijzigen. Nieuwer sluis, Over Holland In de toestand van de Vechtbuitenplaats Over Holland zijn geen wijzigingen gekomen. De provinciale commissie ondernam dit kalenderjaar geen actie. Oudewater, gemaal Het gemaal aan de Dambrug werd met sloop bedreigd. De Werkgroep Lopikerwaard tekende bij de gemeente Oudewater en bij de provincie bezwaar aan tegen het sloopplan. De provinciale commissie betuigde de werkgroep adhesie. Het resultaat is redelijk bevredigend: het gemaal is afgebroken, maar het zal wat het exterieur betreft met het oude bouwmateriaal worden herbouwd. Rhenen, watertoren De watertoren zal dermate worden gewijzigd (deels afgebroken, deels herbouwd) dat het bouwwerk nauwelijks meer als watertoren herkenbaar zal zijn. Utrecht, Duitse Huis, UCP, sneltram, Rails 21, rechtbank De restauratie van het Duitse Huis is op 30 maart van start gegaan. Het betreft onder andere het 15 de- eeuwse deel dat weer door de Ridderlijke Duitsche Orde Balije Utrecht in gebruik zal worden genomen. Over de bestemming van het 14de-eeuwse deel en de 19de-eeuwse gebouwen zijn nog geen definitieve beslissingen genomen. Er zijn diverse plannen gemaakt voor het Utrecht City Rrojekt (UCP). De provinciale commissie tekende protest aan tegen enige punten van het laatste plan, o.a. het 'inpakken' van het Muziekcentrum op het Vredenburg. De zaak is in behandeling. De gemeente Utrecht heeft besloten bovengronds een sneltram aan te gaan leggen dwars door de oude binnenstad. De gemeente wordt daarbij financieel gesteund door het rijk. De besluitvorming over de concrete invulling van het plan is al een eind gevorderd. De provinciale commissie boog zich over de plannen van de Nederlandse Spoorwegen, Rails 21, in zoverre die voor de provincie Utrecht gevolgen kunnen hebben. Er is meer onduidelijk, dan duidelijk. De plannen voor de bouw van een nieuwe rechtbank aan de Catharijnesingel vragen de amovatie van twee gebouwen. De provinciale commissie vindt het thans voorliggende plan een evenwichtig compromis. Ze zal geen bezwaar aantekenen. Vinkeveen, boerderij Een boerderij uit de periode van de laatste eeuw wisseling die beeldbepalend is, wordt bedreigd. De provinciale commissie volgt de ontwikkeling op de voet en blijft alert. Woerden, station, stadhuis, theater tuin franciscaner klooster Het stationsgebouw van Woerden zal ernstige wijzigingen ondergaan. De naar de stad gerichte gevel met zijn entreepoorten is in gevaar. De provinciale commissie voerde reeds enige besprekingen en houdt de vinger aan de pols. De gemeente Woerden ontwikkelde plannen voor nieuwbouw aan het huidige stadhuis op een bolwerk achter het stadhuis. Samen met de Stichting Hugo Kotestein en de Stichting Menno van Coehoorn voerde de provinciale commissie actie om het bolwerk niet aan te tasten. De provinciale commissie was aanwezig op de inspraakavonden. Inmiddels besloot het College van Burgemeester en Wethouders tot een goedkopere oplossing, namelijk het gehele stadhuis te verplaatsen naar het leeg gekomen HCL-gebouw. Dat betekende wel dat het huidige stadhuis tezijnertijd zal worden afgestoten. Na informatie ingewonnen te hebben had de provinciale 19

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 21