gebouw bleek echter door latere wijzigingen het oorspronkelijke karakter en daarmee iedere bijzondere waarde te hebben verloren. Boven Leeuwen, kassenbedrijf Mede naar aanleiding van bezwaren van de Bond Heemschut onthoudt de gemeente Wamel uiteindelijk medewerking aan plannen tot het vestigen van een omvangrijk kassenbedrijf binnen de visuele invloedssfeer van het Huis te Leeuwen en andere historisch waardevolle gebouwen nabij de Waalbandijk. Doetinchem, kom Heemschut adviseerde de lokale organisatie en voerde overleg met de gemeente betreffende een bouwplan tegen de rijksbeschermde Nederlands Hervormde kerk. Druten, kom Hoewel het bestemmingsplan de procedure-fase al had bereikt kon met het gemeentebestuur constructief overleg worden gevoerd. Door de Raad en door Gedeputeerde Staten werd een plan, waarbij modieuze architectuur op geen enkele wijze was afgestemd op de identiteit van het historisch gegeven, op enige punten bijgesteld. DuivenDie Magerhorst Heemschut heeft de gemeente benaderd over de ernstige verzakking van de 15 de-eeuwse toren van het rijksmonument Die Magerhorst; een in de jaren zeventig gerenoveerde havezathe, die bedreigd wordt door het zakken van het grondwaterpeil als gevolg van de uitgebreide nieuwbouw in de gemeente Duiven. Er is gepleit voor extra financiële steun voor herstel. Gendt, Toren van Poelwijk Heemschut adviseerde de bewoners bij hun bezwaren over een bouwplan van een loods tussen de rivierdijk en Toren van Poelwijk. Het bezwaar had geen betrekking op het rijksmonument, maar op de aantasting van het open landschap. Harderwijk, Sanatorium Sonnevanck Heemschut heeft zich met het gemeentebestuur uitgesproken voor het behoud van dit markante en fraai gelegen vroege sanatorium-complex. Het is echter niet gemakkelijk een nieuwe bestemming te vinden. Malden, Hoogenhof centrum Een laatste dorpsrudiment bestaande uit een oude weg met boerderijtjes, andere karakteristieke dorps bebouwing en fraaie bomen, dreigt plaats te moeten maken voor kantoren en centrumvoorzieningen. De voorstellen van Heemschut werden door de commissie Ruimtelijke Ordening geaccepteerd maar de Raad wees het bezwaarschrift af. Gedeputeerde Staten vinden dat de gemeente zich nog eens goed moet beraden. Nederhemert Zuid, dorpsgezicht De bewoners werden geadviseerd over een bedreiging van de landschappelijk bijzonder fraaie oevers in het (beoogde) beschermde dorpsgezicht. Nijmegen, de Drie Huizen Heemschut adviseerde de wijkraad Brakkenstein aangaande het bestemmingsplan en het met sloop bedreigde 19de-eeuwse landhuis, een gemeentelijk monument, aan de Driehuizerweg. Tevens werd zitting genomen in het Platform de Drie Huizen, dat zich inzet voor het behoud van het monumentale complex, natuur en landschap van de Drie Huizen. Opijnen, Zandpad Naast het adviseren van de bewoners werd overleg gevoerd met de provincie over de nieuwbouwlocatie Zandpad op het 19de-eeuwse landgoed Uytterwaerde langs de Waaldijk. Overasselt, plan bij kerk De verkaveling van het nieuwbouwplan bij de rijks- beschermde Nederlands Hervormde kerk werd na een inspraakreactie van de Bond Heemschut door de gemeente aangepast. Renkum, Klein Dreijen Op de restanten van een 18de-eeuws landgoed nabij station Oosterbeek-Hoog bevindt zich karakteristieke bebouwing uit het begin van deze eeuw. Een vigerend bestemmingsplan, dat rekening houdt met de huidige schaal en situering wordt, middels een planherziening, met voeten getreden. Dit om aan de wensen van een gegadigde bouwer te voldoen, die zich inmiddels heeft teruggetrokken. In een kroonberoep wordt verzocht alsnog goedkeuring te onthouden. Twello, Veldhoenterrein De bewoners werden geadviseerd over het nieuwbouw plan op het Veldhoenterrein nabij het gemeentelijke monument De Rechthoek. Valburg, TieIsestraat Bij het gemeentebestuur is erop aangedrongen het karakteristieke hart van het dorp niet op te offeren aan de neiging tot expansie van een bouwplan, dat op de eerste plaats gericht is op het benutten van het braak liggende achterterrein. Voorst, kom Heemschut steunde omwonenden in hun bezwaren tegen het storende nieuwbouwplan achter de oude dorpsschool nabij de beschermde Nederlands Hervormde kerk te Voorst. Heemschut heeft een geschikte andere locatie aanbevolen maar de gemeente gaat helaas door op deze plek. Voorthuizen, café Pogingen om een karakteristiek gebouw op een markante situering in het overigens weinig aantrekkelijke dorp te behouden hebben niet mogen baten. Wageningen, Herenstraat In het centrum begint een prestigieus woningbouwplan van de Belgische architect Vandenhove vorm te krijgen: in een aantal opzichten een verrijking van een verpauperd stuk van de binnenstad. Anderzijds lijkt Heemschut gelijk te krijgen dat de schaal van het bouwplan hier en daar groter is dan het stadsbeeld verdraagt. 15

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 17