1993 werden de bezwaren uiteindelijk in zoverre gehonoreerd, dat het bouwplan in een gewijzigde vorm tot uitvoering zal komen. provincie Drentherieten daken In verband met bezuinigingen is de provincie Drenthe voornemens de subsidie voor het instandhouden van geregistreerde rieten daken af te schaffen. De technisch adviseur heeft op de inspraak-vergadering van de Statencommissie de bezwaren van Heemschut mondeling en schriftelijk naar voren gebracht. Ook andere organisaties, zoals de Boerderijenstichting, zijn fel tegen deze vorm van bezuiniging. provincie Drenthedorpen Het sterk toenemend aantal bouwvoornemens van grootschalige projecten in het centrum van Drentse dorpen is zorgwekkend voor het behoud van de identiteit van deze dorpen. In een brief aan Gedeputeerde Staten van Drenthe heeft de provinciale commissie deze zorg verwoord en Gedeputeerde Staten gevraagd om met betrekking tot de dorpskernen vast te houden aan de beleidsuitgangspunten zoals vastgelegd in het Streekplan Drenthe. Heemschutleden in Drenthe zoeken in toenemende mate contact met de provinciale commissie over ongewenste ontwikkelingen. Voor het behoud van een door verval bedreigde monumentale boerderij in Havelte, toonde ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg reeds belangstelling. Projecten als de ondergrondse gasopslag in Langelo (met een bovengronds industrieterrein van 25 ha.) en de bouw van PTT-zendmasten voor draadloze telefonie worden kritisch gevolgd. Indien nodig zullen bezwaren worden geformuleerd. Activiteiten Vele activiteiten zijn een voortzetting van eerder genomen initiatieven. De Nieuwsbrief In verband met de Extra Nieuwsbrief over de MIP- panden in Drenthe kwam in 1993 slechts één reguliere Nieuwsbrief uit. Extra Nieuwsbrief Het Monumenten Inventarisatie Project Jongere Bouwkunst en Stedebouw 1850-1940 (MIP) leverde Drenthe een verzameling van circa 4.500 objecten op, waarvan hooguit 500 van rijkswege zullen worden beschermd. De provinciale commissie Drenthe heeft door middel van een Extra Nieuwsbrief behalve de Heemschutleden in Drenthe, alle eigenaren van deze panden op hun waardevolle cultuurbezit attent gemaakt. De uitgave van deze Nieuwsbrief-werd mogelijk gemaakt door samenwerking met en financiële steun van de provincie Drenthe, de Nederlandse Aardolie Maatschappij, het Drentse Welstandstoezicht en het Hoegen Fonds van de Bond Heemschut. Het eerste exemplaar werd in een feestelijke bijeen komst aan de Drentse gedeputeerde, belast met cultuurzaken, mevrouw M. Kool, aangeboden. Op 8 juni en 31 augustus werden vergaderingen gehouden met vertegenwoordigers van de andere organisaties die op het terrein van de monumenten zorg in de gehele provincie actief zijn. Doel van deze bijeenkomsten is, d.m.v. wederzijdse informatie en advies de gezamenlijke doelstelling te bereiken. Voor een soortgelijke bijeenkomst op 6 mei werden alle plaatselijke historische verenigingen in Drenthe uitgenodigd. Mede door een dikwijls andere doelstelling van deze verenigingen bleek de opkomst onder de maat. Wellicht moeten voor een georganiseerd contact met deze verenigingen nadere mogelijkheden worden bekeken. In samenwerking met de Historische Vereniging Zuidlaren kon op 11 september, de landelijke monumentendag, een geslaagde excursie naar Zuidlaren worden gehouden. Niet zonder trots kon burgemeester drs. B.S. Wilpstra aan een dertigtal deelnemers iets over de historie van de thans als gemeentehuis in gebruik zijnde Havezathe Het Laarwoud vertellen. De twee andere excursies van het jaarlijkse excursie programma voerden de deelnemers naar respectievelijk Coevorden en Borger, waar woord voerders van de plaatselijke historische verenigingen met veel enthousiasme de Heemschutleden en - sympathisanten over de geschiedenis en de cultuur monumenten in hun woonplaats wisten te vertellen. De beoogde geactualiseerde heruitgave van het boekje Drentse Dorpen betekende veel meer werk dan was voorzien. Het boekje is thans bedoeld voor toeristen in Drenthe en moest daarom helemaal nieuw geschreven en geredigeerd worden. Begin 1994 zal de definitieve tekst voor de uitgever (Het Drentse Boek) beschikbaar zijn. 11

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 13