FRIESLAND Samenstelling van de commissie J.C. de Kroon, voorzitter B. Adema, penningmeester mr. W. Schleijfer, secretaris drs. G. Derks drs. R.P. van Huiten mw.drs. R. Mulder-Radetzky P.M. Vellinga Mutaties in de commissie De commissie heeft in 1993 feitelijk zonder technisch adviseur moeten functioneren. Pas in november is het gelukt in deze vacature te voorzien. De heer Prins, oud-medewerker van het ministerie van VROM, is bereid gevonden zijn uitgebreide kennis en ervaring van de Friese bouw(kunst) voor Heemschut in te zetten. De vacature van pr-functionaris bestaat nog. In voorkomende gevallen hebben de leden de pr- werkzaamheden op zich genomen. Helaas is het niet mogelijk gebleken de landelijke coördinatie op dat terrein op niveau te houden. Eind 1993 heeft de secretaris, de heer mr. W. Schleijfer, te kennen gegeven, wegens te drukke werkzaamheden, zijn functie te moeten neerleggen. De commissie was bijzonder ingenomen met het aanbod van de heer mr. H. de Boer, eveneens verbonden aan het kantoor van de heer Schleijfer, deze functie over te nemen. De heer Derks is begin 1993 aangetreden als vervanger van de heer Van Weezei Errens. Vergaderingen De commissie vergadert als regel maandelijks, op de eerste woensdagmiddag. In het verslagjaar werd elfmaal vergaderd, te weten op 16 januari, 3 februari, 3 maart, 8 april, 6 mei, 3 juni, 7 augustus, 1 september, 6 oktober, 3 november en 1 december. In een enkel geval zijn deze vergaderingen voorbereid door de voor zitter, secretaris en penningmeester van de commissie. De heer mr. W.W. Hopperus Buma woonde namens het dagelijks bestuur de vergaderingen van de commissie bij. De vergadering van 3 juni heeft, op uitnodiging van de heer Hopperus Buma, op het Buma-leen te Weidum plaatsgevonden. Mevrouw P. Miedema verzorgde gedurende 1993 de verslaggeving. Gevallen Dokkumbeschermd stadsgezicht Het plan om tegen het beschermd stadsgezicht van Dokkum enige torenflats te bouwen heeft van de commissie weerwerk gekregen. Van definitief afstel is overigens nog geen sprake. Franeker, bestemmingsplan Bloemketerp In nauw contact met de vereniging Vrienden van de stad Franeker is gereageerd op het bestemmingsplan Bloemketerp en worden alternatieve bouwlocaties m.b.t. de uitbreiding van het stadhuis besproken. Harlingen, ontwikkelingsplan en stadsverrtieuwings- wijk Havenkwartier De ontwikkelingen m.b.t. het Ontwikkelingsplan in het algemeen en de stadsvernieuwingswijk Haven kwartier in het bijzonder, worden nauwgezet gevolgd. Fleereveen, De Knippe De commissie heeft gereageerd op de voorgenomen uitbreidingsplannen rond dit dorp. Leeuwarden, nieuwbouw stadhuis Het gemeentebestuur is om opheldering gevraagd omtrent de gang van zaken rond de nieuwbouw van het stadhuis. Naar het oordeel van de commissie is onvoldoende rekening gehouden met de zeer belangrijke archeologische waarden. Littenseradiel, Slachtedyk Naar aanleiding van wegwerkzaamheden en bocht aanpassingen in de zogenaamde Slachtedyk heeft de commissie opheldering gevraagd. Per saldo bleken de werkzaamheden de conservering van dit zeer oude dijklichaam te bevorderen zodat van verdere actie kon worden afgezien. Monnikeburen en Miedum, kerktorens In een tweetal gevallen heeft de commissie zich ingespannen voor behoud en herstel van kerktorens. Oranjewoud, hotel Tjaarda De nieuwbouw van hotel Tjaarda is door de commissie negatief beoordeeld, maar is inmiddels wel gefiatteerd. Sneek, Oude Weeshuis De commissie heeft zich teweer gesteld tegen de aantasting van het zogenaamde Oude Weeshuis. Ook in tal van andere zaken heeft de commissie bemoeienis gehad die evenwel niet steeds tot acties hoefden te leiden. Wel is duidelijk gebleken dat Heemschut in kringen van cultuurbehoud in Friesland weer meer gezicht heeft gekregen, getuige de gestaag toenemende reeks meldingen die de commissie bereikt. Voorts wordt maandelijks de voortgang van het MIP- MSP-project Friesland besproken. Public Relations-activiteiten Door het ontbreken van een pr-functionaris zijn de activiteiten op dit terrein beperkt gebleven tot die zaken die direct samenhangen met de acties die de commissie in gevalssfeer heeft ontplooid. Centraal daarbij stond de thema-avond die op 8 november heeft plaatsgevonden in het sfeervolle Theater Romein te Leeuwarden. De avond was gewijd aan de toekomst van de karakteristieke Friese boerderij. De heer Mulder, vice-voorzitter van de Stichting Historische Boerderijen, heeft een uiteenzetting gegeven over de typologie van de Friese boerderij en een indicatie 9

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 11