10.000 of meer, een sluitende begroting kan hebben. Om tot een keuze te komen van een bureau dat de operatie gaat begeleiden, werd door het DB een groot aantal rapporten en offertes bestudeerd. Voor de bekostiging van deze grootschalige actie, heeft het DB besloten subsidie aan te vragen en fondsen te werven. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft reeds een aanzienlijk bedrag beschikbaar gesteld, zodat de basis voor de financiering is gelegd. Het is van belang dat er bij voortduring, door direct- mailing en persoonlijke benadering, leden worden geworven, zowel door het landelijk bureau als door de PR-medewerkers van de provinciale geledingen. Tegelijkertijd heeft het DB besloten te komen tot een kwaliteitsverbetering van inhoud en vormgeving van het tijdschrift. Om dit te realiseren is drukkerij Waanders te Zwolle, uitgever van zeer veel monumentenboeken, aangetrokken om met ingang van 1 januari 1993 het verenigingsblad, tezamen met Heemschut, te gaan uitgeven. De voorbereiding van de vergaderingen van het AB en de AV, was dit jaar een belangrijk onderwerp van bespreking. Zo werden er reglementen ontworpen, die, als gevolg van de decentralisatie, nodig zijn voor de Vereniging. Het DB bestudeerde vele nota's, die betrekking hebben op de monumentenzorg in het algemeen, van de algemeen directeur en van organisaties als de NCM en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Veel tijd werd besteed aan de behandeling van 'gevallen', onder meer de Berckepoort te Dordrecht. Namens het bestuur van de Bond Heemschut nam de heer drs. D. van Leeuwen zitting in de Stichting Platform Landschap en Cultuurhistorie i.o. Het personeelsbeleid en de benoeming van bestuurs leden en van leden in de diverse PC s tenslotte, hebben in 1992 aandacht gekregen van het DB. Bestuurscommissies De door het Bestuur ingestelde commissie reglementen, onder leiding van de heer mr. E. Dienaar, heeft een concept Huishoudelijk Reglement voor de Vereniging, een concept Reglement voor een PC en een concept Reglement voor een Provinciale Afdeling ingediend bij het DB. In zijn vergadering van 11 april 1992 heeft het DB deze reglementen vastgesteld en 9 juli 1992 heeft het AB de reglementen tijdens de vergadering in het gebouw der Tweede Kamer aanvaard. De voorzitter van de Bond Heemschut heeft de leden van de commissie reglementen schriftelijk bedankt voor de verrichte werkzaamheden. Het reglement voor de PC is vervolgens aan alle secretariaten gezonden. Het reglement voor een Provinciale Afdeling maakt het mogelijk dat een PC, binnen de Bond Heemschut, een Provinciale Afdeling wordt, met een eigen bestuur en een ledenvergadering. In het kader van de decentralisatie van bevoegdheden is dit een belangrijke stap. Van belang is wel, dat de toekomstige Provinciale Afdelingen de financiële middelen krijgen door middel van provinciale subsidies, aangevuld met bijdragen van gemeenten, om het beschermingswerk te kunnen verrichten. De toekomst zal uitwijzen of deze ontwikkeling zich doorzet en of de provinciale overheden het autonoom functioneren van een Afdeling als subsidievoorwaarde voorschrijven. Vooralsnog is het beleid van de Bond Heemschut er niet op gericht dit proces te versnellen. Indien een concrete situatie zich voordoet, zal het Bestuur alle steun verlenen aan een op te richten Provinciale Afdeling. De Commissie 'Hergebruik', ingesteld door het DB, onder leiding van de vice-voorzitter, de heer drs. D. van Leeuwen, met als opdracht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid de naam van de familie Van der Does de Willebois levend te houden, vergaderde in dit verslagjaar enige malen. De Commissie adviseerde het Bestuur een Van der Does de Willebois-prijs in te stellen, voor de persoon of groep, die zich heeft ingespannen een historisch waardevol gebouw te behouden door er een originele (her)bestemming aan te geven. Gelet op het feit dat genoemde familie niet de enige is die Heemschut in haar testament heeft bedacht, besloot het Bestuur het advies van de Commissie niet over te nemen. Wel werd besloten aan het fenomeen hergebruik veel aandacht te besteden. Vandaar dat er een thema nummer van het tijdschrift 'Heemschut' in april aan dit onderwerp werd gewijd. 6

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 8