III Bestuur Samenstelling van het bestuur J. Franssen, voorzitter mr. E. Benthem de Grave, penningmeester mr. E. Dienaar, secretaris drs. D. van Leeuwen, vice-voorzitter dr. J.A. Brongers drs. H.R. Caderius van Veen ir. P.C. Groen mr. J.H. v.d. Hoek Ostende mr. W.W. Hopperus Buma 'drs. J.C. de Kroon mr. J.L. Matti mr. D.J. Merhottein mr. G.M. van Oerle drs. W.J. Plomp drs.ing. W.L.F. Rietbergen G.C. Scheltema drs. C.H. Staal dr. S.E. Steigenga-Kouwe A. Stork ir. J.M. Veldhuis mr. R.E Verheijen-van Heukelom mr. C.J. Vogel Mutaties in het bestuur Tijdens de AV op 30 mei te Utrecht hebben mevrouw dr. S.E. Steigenga-Kouwe, en de heer A. Stork, de wens te kennen gegeven niet meer voor herbenoeming in aanmerking te willen komen. Vergaderingen van het Algemeen Bestuur Het AB kwam dit verslagjaar driemaal bijeen, op 25 april, 9 juli en 21 november. Op 11 april werd een werkvergadering belegd voor de voorzitters en penningmeesters van de provinciale geledingen met het dagelijks bestuur (hierna te noemen DB). In het kader van de decentralisatie werden praktische afspraken gemaakt met de provinciale geledingen over de relatie tot het bureau te Amsterdam, de financiële verhoudingen en de pr- werkzaamheden. Belangrijk zijn de besluiten van het AB met betrekking tot het vaststellen van het huishoudelijk reglement voor het bestuur, en de reglementen voor een PC en een provinciale afdeling. Met de vaststelling hiervan werd het werk van de zogenaamde commissie Dienaar, na enkele jaren studie, afgerond. Naast de heer mr. E. Dienaar, hadden de heren mr. S. Smeets, mr. H. Bergé en mr. D.J. Merhottein zitting in de reglementencommissie. Naast zeer vele voor de Vereniging belangrijke onderwerpen, houdt het AB zich bezig met de financiële zaken van Heemschut. Met name de begroting 1993 baart grote zorgen. Door het uitblijven van structurele subsidiëring, het teruglopen van het ledental door vergrijzing de afgelopen vijf jaar, en de toename der kosten en verschuldigde vergoedingen, wordt het tekort met de jaren hoger. Het AB heeft derhalve het voorstel van het DB om een ledenwervingsactie professioneel voor te laten bereiden van harte ondersteund. Vergaderingen van het Dagelijks Bestuur Het DB kwam in 1992 twaalfmaal bijeen, op 30 januari, 27 februari, 27 maart, 11 april, 4 mei, 26 juni, 9 juli, 24 augustus, 7 september, 26 oktober, 21 november en 21 december. De financiële positie van de Vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland, Heemschut, wordt met de jaren nijpender. Het DB heeft een overzicht gemaakt van de stijging van de lasten van de afgelopen drie jaar. Het structureel tekort is onder meer het gevolg van het, tegen vergoeding, aanstellen van PR-medewerkers, extra TA's, de declaraties van leden van de PC's, en de stijging van de personeelslasten van de vaste mede werkers van het landelijk secretariaat. Het tekort wordt bestreden met de opbrengst van het vermogen van het Restauratie Hulp Fonds (RHF). Door het teruglopen van de subsidies en de door vergrijzing van het ledenbestand ontstane vermindering van de opbrengst verkregen uit contributiegelden, lopen de inkomsten van de Vereniging terug. Het besluit om te bezuinigen op niet strikt noodzakelijke uitgaven, werd reeds in 1991 genomen. De perfect en reëel door de penningmeester opgestelde begrotingen, maken zichtbaar dat deze maatregel niet veel heeft opgeleverd. Derhalve heeft het DB het AB voorgesteld een ledenwervingsactie te starten, die door een professioneel bureau zal worden begeleid. Vastgesteld is, dat de Vereniging bij een ledental van 5 1

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 7