veroorzaakt aan monumenten in de regio. De commissie heeft veel tijd besteed aan het inventariseren van de problematiek. De vragen die daarbij centraal stonden, waren: waar is veel schade aangericht?; zijn er gelden om voorlopig herstelwerk te verrichten?; hoe wordt de schade hersteld? Het rampenfonds dekt. alleen de schade aan huizen die door particulieren worden bewoond. De schade vergoeding dekt niet het verantwoord monumentaal herstel, maar alleen noodzakelijke bouwtechnische maatregelen. Nog steeds worden monumenten met sloop of verval bedreigd omdat herstel in de oude staat niet op te brengen is. Oude beeldbepalende winkel panden, die de hardstenen kroonlijsten verloren, zijn nog steeds niet hersteld. Het eeuwenoude priester koor van de kerk in Herkenbosch moet worden gesloopt omdat herstel niet te betalen is. Zeer oude grafzerken zijn door de beving zwaar beschadigd. Wie betaalt de restauratie? Met steun van Heemschut Amsterdam, is aandacht gevraagd voor dit probleem bij de Vaste Kamercommissie van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De commissie Limburg is nog niet gerust op een goede afloop. PR-activiteiten Het streven naar meer naamsbekendheid voor Heemschut Limburg werd ook in 1992 voortgezet. In de provinciale en locale pers verschenen artikelen over monumentenbehoud en over het werk van Heemschut Limburg. In de maanden juli en augustus plaatste De Limburger, in samenwerking met Heemschut Limburg, acht artikelen over monumenten van uiteenlopend karakter, zoals de Suringarschool in Maastricht naar ontwerp van architect De Ronde, de kasteelboerderij van Born, de Dr. Schaepmanstraat in Heerlen van architect Jan Stuyt, die in de periode tussen 1909 en 1930 in die plaats veel heeft gebouwd in navolging van de Engelse tuinstadbeweging. De Limburger gaf aan deze serie het verbindende thema Monumenten, navelstrengen naar ons cultureel verleden' en vermeldde in een begeleidend kader bij ieder artikel 'De Bond Heemschut, afdeling Limburg, probeert al deze kostbaarheden te behoeden voor sloop of verminking'. Dezelfde krant (140.000 abonnées) plaatste op de Open Monumentendag 1992 een interview met de voorzitter, mr. J.L. Matti. In het artikel - een halve pagina groot - had de voorzitter alle gelegenheid het werk en de zorgen van Heemschut Limburg aan de orde te stellen. In De Trompetter (editie Midden-Limburg) gaf commissielid Yvonne de Vries een voorpagina interview over Heemschut Limburg. In het verslagjaar werd ook de productie van het themanummer van het tijdschrift 'Heemschut' over Limburg gestart (verschijningsdatum februari 1993). Een coverartikel over het gerestaureerde kasteel-hotel Bloemendal in Vaals leidde tot sponsoringoverleg met het Van der Valk-concern. Suggesties van mr. J.L. Matti, voorzitter van de commissie Limburg, en B.J.M. Duimel, algemeen directeur Heemschut Nederland, leidden tot de afspraak de aanbieding van het eerste exemplaar van het Limburgnummer aan gouverneur Mastenbroek te organiseren. Het bureau in Amsterdam verzorgt een 'direct mailing' van dit nummer naar enige honderden adressen in Limburg. 'Monumentenkontakt', het 'Kontaktorgaan voor monumentenorganisaties in Midden-Limburg', startte in oktober 1992 een serie van acht lezingen over zaken die in nauw verband staan met monumentenzorg. 'Monumentenkontakt' werd in oktober 1991 opgericht op initiatief van de Heemkundevereniging Roerstreek en de Bond Heemschut, afdeling Limburg, met als doel het uitwisselen van kennis en ervaring. Het streven van de PC Limburg is, om, in samenwerking met plaatselijke Heemkundeverenigingen, ook voor Zuid- en Noord- Limburg dergelijke 'overlegorganen' op te zetten. De PR-functionaris verzorgde de publicitaire kant van de excursie Limburg 1992. Deze excursie had als doel Noord-Limburg (Griendtsveen, Horst, Lottum, Broekhuizen, Broekhuizenvorst en Ooijen). De excursie werd voorbereid en geleid door de commissieleden Salden en Vos, met medewerking van een viertal gidsen ter plaatse. De meer dan honderd deelnemers toonden zich na afloop voldaan over de objectkeuze en de enthousiasmerende informatie. 33

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 35