ZEELAND Samenstelling van de commissie - drs. W.J. Plomp, voorzitter - drs. B.I. Sens, secretaris - drs. W. Heijbroek, vice-voorzitter - ir. R.M.TH. Adriaansens, technisch adviseur - P.A. Boot - C.JKeulemans - B. Oele - ir. J.L. van Sloten - P. van der Veen Mutaties in de commissie Vanaf 10 maart is de heer G.M. Baijens als PR- functionaris aan de commissie verbonden. Vergaderingen In 1992 is er door de commissie driemaal vergaderd, te weten op 10 maart, 14 mei en 3 september. Gevallen Dreischor, school De PC schonk aandacht aan de sloopplannen voor de school te Dreischor. In de school is nu een landbouw museum gevestigd. Hulstpand Bakker De bedreiging van een voormalige zoutziederij (het zgn. pand Bakker) te Hulst werd gevolgd. Veere, Grote Kerk De voortgang van het plan van de Rijksgebouwendienst om appartementen in de Grote Kerk te Veere te bouwen werd gevolgd. WilhelminadorpMeestoof In Zeeland staan nog maar enkele meestoven, gebouwen die herinneren aan de eeuwenlange voor deze provincie zo belangrijke meekrapteelt. Uit de wortels van deze plant werd op natuurlijke wijze rode kleurstof gewonnen. Deze voor Zeeland zo belangrijke teelt ging in het derde kwart van de 19de eeuw geheel verloren, toen het goedkoper bleek de kleurstof op synthetische wijze te fabriceren. De suikerbiet nam de plaats van de meekrap over. De meekrap werd gedroogd in zogenaamde meestoven, grote stenen bouwsels, die na het verdwijnen van de meekrapteelt voor andere agrarische doeleinden werden gebruikt, zoals voor de opslag van landbouwgewassen. In Wilhelminadorp, ten noorden van Goes, staat nog één van de laatste Zeeuwse meestoven en wordt tegenwoordig gebruikt voor de opslag van graan. De directie van het grote landbouwbedrijf zegt echter de meestoof niet meer nodig te hebben omdat het gebouw niet langer voor graanopslag kan worden gebruikt en wil in de directe omgeving een nieuwe graanopslag bouwen en de meestoof afstoten. Het college van B&W van Goes ziet geen aanleiding om een inmiddels aangevraagde sloopvergunning te weigeren. Het gebouw is rond 1790 gebouwd en stond toen aan de Middelburgse haven. De meestoof werd in 1820 steentje voor steentje afgebroken en weer opgebouwd in Wilhelminadorp. De huidige eigenaar zegt dat door de vele aanpassingen die het gebouw heeft ondergaan weinig van het oorspronkelijke karakter is overgebleven. Hij gaat er vanuit dat sloop vrijwel niet te voorkomen zal zijn. Inmiddels is er in de gemeenteraad van Goes verzet ontstaan tegen de sloop van de meestoof en zijn er alternatieve plannen ontwikkeld, zoals de bouw van inpandige appartementen of een verplaatsing naar het educatieve terrein De Hollandse Hoeve te Goes, ten behoeve van de vestiging van een Milieu Educatief Centrum. Ook zijn er ideeën over de vestiging van een landbouwmuseum. De plannen hebben echter nog geen vaste vorm aangenomen. De PC Zeeland van de Bond Heemschut noemt in een brief aan B&W van Goes het gebouw zeer karakteristiek, niet alleen vanwege zijn voormalige functie, maar ook in relatie tot de specifieke bebouwing van Wilhelminadorp. Het grote belang voor de landbouwgeschiedenis van de provincie en de architectonische kwaliteiten van het gebouw pleiten voor behoud. De PC spreekt zijn ernstige verontrusting uit omtrent eventuele plannen voor sloop en verzoekt B&W alles in het werk te stellen om dit pand in ieder geval voor wat zijn essenties betreft te behouden. Provincie Zeeland De PC houdt zich in het algemeen bezig met de aantasting van het Zeeuwse landschap door bv. windmolens, glazen kassen e.d. Ook het probleem van de leegkomende agrarische bebouwing heeft de aandacht. De laatste 10 tot 20 jaar verdwijnen steeds meer karakteristieke boerderijen uit het Zeeuwse landschap. Belangrijke oorzaken hiervan zijn schaalvergroting, verdere inkrimping van het akkerbouw-areaal, ontwikkeling van de mechanisatie en het ontbreken van comfort. Vaak is het nodig een nieuwe bestemming te vinden en te geven aan boerderijen om de instandhouding hiervan te waarborgen. De PC Zeeland heeft zich in 1992 veelvuldig met het probleem van de vrijkomende agrarische bebouwing beziggehouden en is van mening dat, indien de cultuur- en architectuur historische waarden van een object worden gerespecteerd, een herbestemming mogelijk moet zijn. Bij de provincie Zeeland is tevens aandacht voor deze problematiek, zoals blijkt uit de eerste aanzet voor de 'Notitie vrijkomende agrarische bebouwing'. De PC Zeeland zal in 1993 dit onderwerp verder uitdiepen, onder meer door een studiedag over dit thema te organiseren. 28

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 30