stichtingsbestuur en een comité van aanbeveling. Namens Heemschut zal de voorzitter van de PC plaatsnemen in het comité van aanbeveling. SchiedamLange Kerkstraat Heemschut heeft bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen sloop van het aanwezige rijksmonument ten behoeve van een grootschalig nieuwbouwplan. Zij heeft terzake contacten gehad met de Historische Vereniging Schiedam. Nu de Rijksdienst voor de Monumentenzorg niet tegen de sloop is, moet dit geval als verloren worden beschouwd. Voorburg, uitbreiding raadhuis Naar aanleiding van een brief van de PC heeft de gemeente Voorburg de PC geïnformeerd dat het niet in haar bedoeling ligt om de panden Herenstraat 44 t/m 48 te amoveren. PR-activiteiten Op 22 februari 1992 vond een open dag te Dordrecht plaats. De bijeenkomst was mede mogelijk door bijdragen van de gemeente Dordrecht en de Kamer van Koophandel van Dordrecht. Deze dag waren Heemschutleden en niet-leden uitgenodigd aanwezig te zijn in het stadhuis van Dordrecht voor de uitreiking van een 'special' van het tijdschrift 'Heemschut', gewijd aan Dordrecht. De opkomst van geïnteresseerden was groot; ook de pers en de locale radio en TV waren aanwezig. Zowel de voorzitter van de PC, mr. C.J. Vogel, die als gastheer fungeerde, als de landelijke vice-voorzitter, drs. D. van Leeuwen, als aanbieder van deze 'special', en de Dordtse wethouder van stadsontwikkeling, de heer W. Verbakei, die het exemplaar in ontvangst nam, voerden het woord. Voorts hield de voormalig restauratie-architect, de heer ing. W. van den Berg, een voordracht aan de hand van dia's over een aantal plaatselijke restauraties. In de pauze was Heemschut met een info-stand aanwezig en heeft daar nieuwe leden kunnen werven. Ook zijn folders achtergelaten. De bijeenkomst was zeer geslaagd. Op 14 juli 1992 was de kwestie Betuwelijn/Giessendam aan de orde. Verontruste groeperingen, zoals Belangenvereniging de Kloeve te Giessendam, zochten contact met Heemschut voor hulp en ondersteuning in deze netelige kwestie, die ten koste van veel natuurschoon en enige monumenten dreigt te gaan. Zij verzorgden een rondleiding door het gebied waar op indringende wijze de gevolgen van de plannen waren uitgebeeld. Ook de pers was aanwezig en Heemschut werd door Radio Rijnmond hierover geïnterviewd. Mede naar aanleiding van deze dag besteedde het blad 'Heemschut' aan deze kwestie ook aandacht via een uitgebreid artikel. Excursie De jaarlijkse excursie, georganiseerd door de heer A.C. Bitter, vond dit jaar op 16 mei in Gouda plaats. De 80 deelnemers werden door B&W van Gouda in het stadhuis ontvangen. Na de ontvangst vond een dia-presentatie door de heer Bitter over ontstaan en ontwikkeling van de stad Gouda plaats. Vervolgens werd een stadswandeling gemaakt, met onder andere een bezoek aan de resten van het voormalig kasteel van Gouda, het Tolhuis, het Binnenhavenmuseum, de veerstal-panden, Arti et Legi en het pand Westhaven. De excursiegangers werden op deze laatstgenoemde locatie ontvangen door de heer Van Vliet. Na de lunch in het stadhuis, werd de stadswandeling vervolgd langs de St.-Janskerk, met onder meer een bezoek aan het Willem Vroezehuis, de Jeruzalemkapel en huize Groeneweg. De excursie werd beëindigd met een voordracht van de koster (in ambtskostuum) in de St.-Janskerk over de beroemde ramen van deze kerk. Overige activiteiten en contacten Heemschut is door de gemeente Dordrecht uitgenodigd deel te nemen aan het gemeentelijk archeologie- en monumentenoverleg. Onder voorwaarden heeft Heemschut de gemeente geïnformeerd bereid te zijn aan een dergelijk overleg deel te nemen en daartoe de heren drs. J.J. Bollebakker en drs. G.J.M. Sonnemans ter beschikking gesteld. De heer Bollebakker is tevens lid van de resonansgroep Dordrecht. Ir D. van der Veen is namens Heemschut lid van de provinciale monumentencommissie van Zuid- Holland. De heer ir. D. de Haan is lid van de gemeentelijke monumentencommissie in Schoonhoven, de heer ir. W. Wissink van de gemeentelijke monumentencommissie in Barendrecht en de heer L.Y. van den Bogert van de gemeentelijke monumentencommissie in Gouda. Mr. C.J. Vogel is lid van het Overleg Cultureel Erfgoed Leiden. Drs. L.H. van der Meule is voor Heemschut adviseur van het bestuur van de in Leidschendam opgerichte Stichting tot Behoud Erfgoed Leidschendam (Stibel). 27

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 29