handhaven van de kwaliteit van een monument bestaat, welke zonodig voor de Raad van State wordt bevochten, zal de geneigdheid toenemen om meer rekening te houden met de bedoeling die de wetgever voor ogen staat met de Monumentenwet, die er immers toe strekt om monumenten te behoeden voor vernieling en daarmee minder snel toe te geven aan alle eisen van potentiële gebruikers. De eerder, als feit gepresenteerde stelling dat de voorliggende plannen de enig mogelijke zijn, en dat bij niet tijdige onverkorte realisering daarvan de gebruiker zou afhaken blijkt dan voor wijziging vatbaar. Het optreden van Heemschut is erop gericht om: de discussie op gemeentelijk- en rijksniveau zowel kwalitatief als kwantitatief te stimuleren en daartoe: - aanvullende vakkennis in te brengen daar waar dit op gemeentelijk niveau wenselijk wordt geacht dan wel geheel ontbreekt; - vanuit eigen deskundigheid en ervaring advies te geven en meer inzicht te verschaffen in de noodzaak tot wetenschappelijk verantwoorde aanpak en vooronderzoek; - signaleren van rigoureuze sloop, ook op onderdelen; - vermijden van coulissenbouw onder de naam restauratie; - trachten wijziging in inzicht te bewerkstelligen deels door eigen onderzoek, deels door controle op gemeentelijke goedkeuringen en zonodig indien na redelijk overleg geen wijziging van inzicht bereikt kan worden één en ander middels juridische procedures trachten te bewerkstelligen. Gouderak, voormalig raadhuis De PC heeft het college van B&W van Ouderkerk a/d IJssel verzocht het voormalig raadhuis, dat is opgenomen in de lijst van het Monumenten Inventarisatie Project (MIP), niet te slopen. Leidschendam, Windlust De PC meende dat Windlust in ieder geval behouden en zorgvuldig gerestaureerd diende te worden. Omdat het pand inmiddels totaal is afgebrand, is de kwestie vanuit monumentenoogpunt niet meer actueel. Wel wordt gevraagd wederopbouw, c.q. kwalitatief gelijkwaardige nieuwbouw. Molenaarsgraaf, sloop pand Dorpsstraat 40-41 De voorzitter van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State heeft het verzoek om opheffing van de schorsende werking afgewezen met als argument dat de samenstelling van de monumentencommissie niet correct is. In de bodemprocedure is nog geen uitspraak gedaan. Monster, politiebureau Naar aanleiding van een brief van de PC heeft de gemeente Monster besloten dat het pand zal worden gehandhaafd en zal worden verbouwd tot zeven wooneenheden met behoud van de bestaande gevelarchitectuur. Noordwijkerhout, boerderij Sixenburg Er mag hier met recht van een bliksemactie worden gesproken. Op 19 november 1992 werd de heer Van der Meule, lid van de PC Zuid-Holland, benaderd door de heer J.A.M. Warmerdam, bestuurslid van de Vereniging Dorpsbehoud Noordwijkerhout (VDN). VDN was recentelijk opgeschrikt door het vrij plotselinge voornemen van de eigenaar van de boerderij Sixenburg, een projectontwikkelaar, voornoemd eigendom te slopen ten behoeve van de vestiging van een bloemenkwekerij op het perceel. De boerderij, laat 17de-, begin 18de-eeuws met toevoegingen uit later tijd, lag langs de Leidse Vaart in het buitengebied van de gemeente Noordwijkerhout. Gezien de ligging, de monumentale en landschappelijke waarde had men plaatsing op de provinciale monumentenlijst bepleit. Dit verzoek was echter door de provincie afgewezen en hangende de beroeps procedure hiertegen lag het voornemen tot sloop over te gaan bij genoemde instantie. De heer Van der Meule werd, uit hoofde van zijn lidmaatschap van de PC Zuid-Holland, om bijstand gevraagd, in eerste instantie voor het schorsings- verzoek aan de Raad van State m.b.t. de sloop. Hij besloot drs. J. van Teylingen, lid van de PC en woonachtig in de regio, en TA de heer J. Bitter, in te schakelen. Deze drie hebben op 24 november met de heer Van Warmerdam de boerderij bezichtigd, en kwamen tot de conclusie dat deze alleszins de moeite van het behouden waard was. Vervolgens werd door hen in de PC-vergadering van 2 5 november ondersteuning van het VDN-streven bepleit. De commissie nam dit standpunt over. De secretaris, mr. E. Loesberg, deed vervolgens, na ruggespraak met de heer Van der Meule, op 26 november een ondersteunende brief aan het bestuur van de VDN uitgaan, waarvan een afschrift werd gezonden naar de voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State, die op 27 november een hoorzitting aan de zaak zou wijden. Het mocht allemaal niet baten. De sloopvergunning werd afgegeven, en rond de jaarwisseling was Sixenburg voltooid verleden tijd. Samenvattend kan worden gesteld dat, hoewel het beoogde doel, behoud van Sixenburg, niet werd verwezenlijkt, de snelle en gedegen wijze waarop de PC de zaak heeft aangepakt, onze goede naam in VDN-kringen zeker in niet geringe mate heeft verstevigd. Sassenheim, Molen De Speelman In eerste instantie heeft de minister van WVC, ondanks positieve adviezen van de gemeente Sassenheim en de provincie Zuid-Holland, het verzoek tot aanwijzing van de molen als beschermd monument, afgewezen. De Arob-procedure loopt nog. Tussen B&W van Sassenheim, de Vereniging De Molen, de Stichting Oud Sassenheim alsmede de provincie heeft een gesprek plaatsgevonden. Het college van B&W heeft toegezegd het beheer van de molen aan een beheerscommissie te zullen overdragen. Inmiddels formeert de Stichting een 26

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 28