gronden eveneens tegen het voornemen van Rijk, provincie en gemeente om in het IJ-meer een nieuw stadsdeel aan te leggen na inpoldering van het deel van het IJ-meer direct ten noorden van de monumentale historische Diemerzeedijk (Nieuw-Oost). In de planologische procedure voor de aanleg van een proefpolder van geringe omvang werd principieel verzet geboden. De plannen voor de bouw van een hoogbouwtoren van ca. 200 meter te Sloterdijk (Larmagtoren), met visueel-ruimtelijke gevolgen voor het Groene Hart van Holland, Waterland en de Zaanlanden werden aangevochten. De plannen tot bebouwing van het laatste stukje onbebouwd weiland ten noorden van het middel eeuwse dorp Sloten en een ruimtelijk-historische eenheid vormend met het dorpje Sloten, brachten Heemschut ertoe om op verzoek van het comité tot behoud van dit groengebiedje, de situatie ter plaatse te onderzoeken. Adhesie-betuiging ligt in het verschiet. De sloop- en nieuwbouwplannen van ABN-AMRO Projectontwikkeling voor het gebied gelegen tussen de Nieuwezijds Kolk, Nieuwendijk, Nieuwe Nieuwstraat en Nieuwezijds Voorburgwal, riepen veel weerstand op, vooral ten gevolge van het sloop- voornemen van twee van rijkswege beschermde monumenten: Dirk van Hasseltsteeg 29 en Nieuwe zijds Kolk 19. Incorporatie van deze monumenten in de nieuwbouwplanning diende een hard uitgangspunt te zijn. Direct overleg met de ABN-AMRO Projectontwikkeling kwam tot stand, nadat door Heemschut een formeel bezwaarschrift bij het College van Burgemeester en Wethouders was ingediend in het kader van de sloopprocedure krachtens de Monumentenwet 1988. Eveneens werd invloed uitgeoefend bij de architecten en het gemeentelijk bureau monumentenzorg. Herbouw van een in het verleden met herbouwplicht gedemonteerd monument werd eveneens tijdens de besprekingen met de projectontwikkelaar krachtig bepleit. Nieuwe 3-klim.atenkasHortus Botanicus, Amsterdamse Plantage. Een eigentijds mMdelpunt voor een eeuwenoude plantentuin (fotojos Kater).

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 25