alleszins bevredigende wijziging ten opzichte van het oorspronkelijke plan ondergaan. Zo is onder meer de hoogte van het Boulevardhotel met circa acht meter verlaagd. HaarlemFrederikspark Kolhom, Nieuwe Streek Muiden, jachthaven en stadskantoor Uitbreiding jachthaven en voornemen tot bouw van een stadskantoor in de historische vestingwerken. Naarden, bastion Oud-Molen Ontwikkelingen vanwege verkoop door de Domeinen van het Groot Arsenaal op het bastion Oud-Molen aan de gemeente. Purmerend, ziekenhuis Spaamdam, AH-vestiging Bij Spaarndam, een kleine nederzetting aan het Spaarne met wat oude huizen bij de sluis rustiek gelegen bij de polder van Spaarnwoude, heeft het concern Albert Hein plannen een supermarkt te bouwen, die ook voor de bij Santpoort gelegen nieuwbouwwijk een streekfunctie moet krijgen. Dat moet dan gebeuren in het open gebied tussen het fort Noord, behorend bij de Stelling van Amsterdam, en het westelijk deel van de dorpsbebouwing. Al tot twee keer toe, heeft de PC Noord-Holland ernstig bezwaar gemaakt bij het gemeentebestuur van Haarlem tegen de komst van zo'n supermarkt, die qua omvang, vormgeving en kleurtoepassing (reclame, huisstijl) sterkuit de toon zal vallen bij de kleinschalige, karakteristieke bebouwing van juist dit deel van Spaarndam. Zeker als de supermarkt een streekfunctie krijgt, zullen de parkeervoorzieningen en de bevoorrading ingrepen vereisen, die onevenredige aanslagen vormen op de karakteristieke omgeving. Hoewel het ontwerp- bestemmingsplan een kleinschaliger opzet vertoont dan het oorspronkelijke plan, blijft de PC zorgen houden over een bedrijfslocatie op die plek en haar bezwaren ook hogere instanties voorleggen. West Beemster, klooster Zuiderwoude, beschermd dorpsgezicht Nieuwbouw grote schuur in beschermd dorpsgezicht. AMSTERDAM Op grond van een reeds lang bestaande afspraak met de PC Noord-Holland - de gemeente Amsterdam zou niet het werkterrein van de commisie Noord-Holland zijn-werden ook in 1992 plannen en ontwikkelingen in Amsterdam op de voet gevolgd door de landelijke secretaris, mr. E. Dienaar te Amsterdam, en de directeur ruimtelijke en juridische zaken, drs.J.P.J. van der Haagen. In dit verband dient ook vermeld te worden dat sinds enige jaren het Amsterdams Monumenten Overleg functioneert, aan welk overleg Heemschut deelneemt in de persoon van mr. E. Dienaar en drs. D. van Leeuwen. Algemeen Amsterdamse monumentenproblematiek werd door een zestal deelnemende organisaties op de maandelijkse vergaderingen besproken en gezamenlijk te ondernemen acties werden gecoördineerd. Bloemlezing van door Heemschut Amsterdam, ondernomen acties In 1992 vervulde het nog altijd niet officieel aangewezen zijn van de Amsterdamse binnenstad als beschermd stadsgezicht Heemschut met zorg. De procedure hiervoor werd medio 1989 aangevangen. Overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg hierover leidde tot de bekendmaking dat in de loop van 1993 de formele aanwijzing tot stand zal komen. De door Heemschut bij de Raad van State voorheen bepleite verwerping van een onnodige aanbouw tegen één van de hoofdmonumenten van Amsterdam, nl. De Waag op de Nieuwmarkt, welk pleit op financieel- exploitatieve gronden werd verloren, werd in 1992 een feit. De restauratie en het hergebruik zal alsnog geschieden volgens beginselen van goede monumenten zorg. Ook bouw- en ruimtelijke ordeningsplannen rondom het monumentale Vondelpark noopten tot Heemschut-interventie. Samenwerking met de Stichting Stop Aantasting Vondelpark kwam tot stand. Tegen de plannen voor sloping en nieuwbouw ter plaatse van de zogeheten Vendex-driehoek (Singel, Heiligeweg, Kalverstraat) werd door Heemschut geopponeerd door de te slopen panden aan de Singel met succes voor te dragen voor de Rijksmonumenten lijst. De gewijzigde nieuwbouwplannen kwamen in het verslagjaar in de openbaarheid. Ook over deze nieuwbouw is het laatste woord nog niet gezegd. De grootschalige stedelijke vernieuwingsplannen langs het IJ, die volstrekt in onvoldoende mate respect tonen voor het historische stadsbeeld, hield het gemoed wederom bezig. Enige verbetering ten opzichte van het oorspronkelijke megalomane stedebouwkundige ontwerp viel te signaleren. Te verwachten valt dat de financiële ondeugdelijkheid van de planopzet ook dit gecorrigeerde plan zal doen mislukken. Heemschut verzette zich op historisch-ruimtelijke 22

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 24