De aanleg van een deur onder de donjon van Nijenrode, vereist door de brandweer als nooduitgang en goed gekeurd door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, gaf de PC uiteindelijk geen aanleiding tot verzet. Houten, kasteel Heemstede Men heeft kasteel Heemstede voorzien van een noodkap. Voor het kasteel heeft men nog geen duidelijke bestemming. Wellicht wordt het een conferentie-oord. Kockengen, Wagendijk 31 Voor Wagendijk 31, een 18de-eeuwse boerderij en rijksmonument, vroeg de eigenaar in 1990 een restauratiesubsidie aan. In verband met de moeilijkheden m.b.t. de uitkering van de aangevraagde subsididie en de aldus reeds jaren onhoudbare situatie, werd een sloopvergunning aangevraagd. De PC tracht deze affaire onder de aandacht te brengen en te redden wat er te redden valt. Loenen, Rijksstraatweg 3 De PC tekende bezwaar aan tegen de bouw van een werktuigberging van een zand- en grindbedrijf, Rijksstraatweg 3 te Nieuwersluis. Een hoorzitting is in voorbereiding. Loosdrecht, Nieuwe Loosdrechtsedijk 167, de Rietschans, het Witte Huis, villa Hacke en een palinghuisje Het garagebedrijf Lamme, Nieuwe Loosdrechtsedijk 167, detoneert in de landelijke omgeving vooral door de aanleg van verhardingen. Het bedrijf heeft verder plannen om parkeerplaatsen en een wasstraat aan te leggen. De PC tekende bezwaar aan bij de gemeente. De hoorzitting heeft inmiddels plaatsgehad. Voor de Rietschans en het Witte Huis geldt dat nog steeds geen beslissingen zijn genomen inzake sloop en nieuwbouw van bungalows/appartementen. De buitenplaats villa Hacke aan de Nieuw Loosdrechtsedijk is verwaarloosd. Vlak erachter verrijzen appartementen. Voor een palinghuisje, een rijksmonument aan dezelfde dijk, maakt de Stichting Oud Loosdrecht een restauratieplan. Lopikerwaard, Zenderpark De bouwplannen voor het Zenderpark zijn nog steeds niet duidelijk. Maam, boerderij Aarendal Het 17de-eeuwse keuterboerderijtje Aarendal wordt nog bewoond door een zeer bejaard echtpaar. De gemeente Maarn heeft het plan huizenbouw te plegen rondom het fraaie boerderijtje en Aarendal te slopen zodra de bejaarde bewoners zijn overleden. De Stichting Aarendal wil er een streekmuseumpje doen vestigen. De PC houdt contact met de Stichting, waarbij de optiek van de PC is, dat vooral niet tot sloop mag worden overgegaan. Voor de PC is iedere bestemming met behoud bespreekbaar. Ook heeft de PC concrete plannen achter de hand voor het geval de onderhandelingen tussen de gemeente Maarn en de Stichting Aarendal spaak lopen. Montfoort, stadhuis De uitbreiding van de bakkerij naast het 14de-eeuwse stadhuis, is door de provincie afgekeurd. De PC heeft adhesie betuigd aan de historische vereniging die in deze affaire het voortouw nam. Nauwlettend volgt de PC de plannen betreffende de bestemming van het oude stadhuis: wordt het museum of krijgt het oude interieur een horecabestemming? Polsbroek, Huis te Vliet Het rijksmonument Huis te Vliet zal door de eigenaar worden gerestaureerd. Nieuwersluis, Over Holland Na het plaatsen van een noodkap, heeft de buitenplaats aan de Vecht Over Holland geen verbeteringen ondergaan. De PC volgt de zaak alert. Oudewater, gemaal Het gemaal met machinistenwoning tussen Oudewater en Polsbroekerdam zal, ondanks protesten van de Stichting Behoud Lopikerwaard en de PC, worden afgebroken en geheel anders worden herbouwd tot woning. Rhenen, watertoren Rondom de watertoren is bebouwing gepland. In de toren zullen appartementen worden geconstrueerd. De PC poogt de plannen bij te sturen. Utrecht, Duitse Huis, Centraal Museum, Utrecht City Project, sneltram, Rail 21 en Oud-Amelisweerd Na zeer lang aandringen van de PC zal het 15 de- eeuwse deel van het Duitse Huis geschikt worden gemaakt voor de Ridderlijke Duitsche Orde, Balije van Utrecht. Zij zal zich daar weer gaan vestigen. Wat betreft het 14de-eeuwse en het 19de-eeuwse gedeelte, wordt gewacht op de beslissing er een hotel te vestigen. Uit de aardgasbaten zijn gelden voor de restauratie beschikbaar gekomen. De uitbreidingsplannen van het Centraal Museum zijn voorlopig van de baan. De PC volgt de discussie over het Utrecht City Project (UPC). De PC bereidt een reactie voor over de aanleg van een sneltram door de Utrechtse binnenstad, bovengronds dan wel ondergronds. De plannen van Rail 21 kunnen voor delen van Utrecht ingrijpende gevolgen hebben. De PC is begonnen deze zaak te volgen. Oud-Amelisweerd wordt o.a. gebruikt voor TV- opnamen. De PC uitte haar bezorgdheid over de slijtage die het kostbare Chinese behang door dergelijk gebruik kan ondervinden. Wijk bij Duurstede, Muntstraat 36 Het gemeentelijk monument Muntstraat 3 6 lijkt behouden te zullen blijven. De PC hanteerde de stille diplomatie. Woerden, station, stadhuis en tuin franciscanerklooster Het station Woerden, een gemeentelijk monument, zal in het kader van de verbreding van de sporen zijn overkapping en de gietijzeren loopbrug verliezen. De PC kan zich uiteindelijk met deze gang van zaken verenigen. Het stationsgebouw zal inwendig ook wijzigingen ondergaan. In nauw overleg met de 20

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 22