In twintig gemeentelijke monumentencommissies in Gelderland is Heemschut vertegenwoordigd, hetzij door een rechtstreeks mandaat, ofwel doordat Heemschutleden zitting hebben op persoonlijke titel. In de loop van het verslagjaar werd duidelijk dat niet alle gemeentelijke monumentencommissies frequent bijeenkwamen, hetgeen nadelig kan zijn voor het goed functioneren, c.q. de beleidsmatige aspecten van het (gemeentelijke) monumentenwerk in het algemeen. De 'Heemschut toetsingscriteria voor het plaatsen van waardevolle objecten op de gemeentelijke monumentenlijst', onder redactie van drs. V.M.J.A.N. Collette gereed gekomen, worden in 1993 in de praktijk beproefd. UTRECHT Samenstelling van de commissie - drs. C.H. Staal, voorzitter - mr. R.E. Verheijen-van Heukelom, secretaris - H.E. Dekhuijzen, vice-voorzitter - ing. P.D. van Vliet, technisch adviseur - J.J. Aalberts - drs. R. Blijdenstein, adviseur - drs. I.E.F. Huisinga - M.Jansen - mr. J. van der Torren-Gerritsen - ir. P.S.A. de Wit Plan van actie Het landelijke plan van actie werd in Gelderland in de loop van het verslagjaar stap voor stap in praktijk gebracht, waarbij werd ondervonden dat vanwege personele beperkingen binnen de PC - veel leden hebben een volledige dagtaak - zaken een langere tijd van voorbereiding vragen dan was voorzien. Toch kon met name het netwerk van berichtgevers worden uitgebreid. Deze 'kernleden' zullen als motor moeten functioneren om velen te interesseren in Heemschut activiteiten. Het zwaarste accent zal in de toekomst blijven liggen op de gevallenbehandeling: Heemschut als brandwacht. Met de Heemschutvertegenwoordigers in de gemeentelijke monumentencommissies worden zomer 1993 enkele bijeenkomsten gepland om de criterialijst te bespreken en ervaringen uit te wisselen. Contact met de leden van Heemschut in Gelderland wordt gezocht door het organiseren van een bijeen komst annex excursie, wat tot een traditie kan leiden. De eerste excursie, met als doel het stadje Batenburg in het Land van Maas en Waal, vindt plaats op zaterdag 15 mei 1993. Regelmatige berichtgeving over Heemschut activiteiten, onder andere voor de geëigende rubrieken 'Heemschut in actie' en 'Nieuws uit de provincies', zal door de aangetrokken PR-functionaris ter hand worden genomen. De expositie Jongere Bouwkunst Gelderland wordt ook in 1993 uitgeleend en begeleid door een commissie uit de PC Gelderland. Tenslotte: de reorganisatie van de PC vroeg ook dit verslagjaar tijd, geduld en inventiviteit. Het kleine 'werkbestuur', bestaande uit voorzitter, secretaris, penningmeester en notulant, werkte daartoe onder andere aan een goed op te zetten werkverdeling met voor ieder lid een afgerond takenpakket. Voorjaar 1993 zal één en ander worden afgerond en in de praktijk getoetst. Mutaties in de commissie De samenstelling van de commissie onderging enige wijziging. Mevrouw drs. A.M. ten Cate trad als lid toe tot de commissie, evenals de heer P.C. Grundmann. De heer ir. P.S.A. de Wit werd benoemd tot penningmeester. De PR-zaken worden voorlopig behartigd door de heer G.J. Kampmann. Mevrouw C.M. van Dam, en de heren mr. A.J. Eykman en mr. J.Ph.G. Kaajan verlieten de commissie. Vergaderingen De commissie vergaderde in 1992 negenmaal, te weten op 8 januari, 5 februari, 4 maart, 6 mei, 3 juni, 2 september, 7 oktober, 4 november en 2 december. Gevallen De PC heeft met een waakzaam oog een groot aantal 'gevallen' in de provincie gevolgd. Soms werd er actie ondernomen, een andere keer was dat (nog) niet aan de orde, een derde keer liep de affaire uiteindelijk vanzelf goed af. De commissieleden werkten ook dit jaar volgens het districtensysteem, hetgeen behelst dat ieder lid een aantal gemeenten als werkterrein heeft. Amersfoort, Amicitia en Onze Lieve Vrouwe ter Eem Het gebouw Amicitia aan de Stadsring werd bedreigd, doch is uiteindelijk gered. Van het complex Onze Lieve Vrouwe ter Eem uit 1930, een gemeentelijk monument, zal het internaat worden gesloopt. Het klooster en de kapel blijven intact. Er wordt een nieuw ziekenhuis gebouwd. De monumentencommissie bleek geen bezwaren tegen deze plannen te hebben en de PC Utrecht kon zich eveneens met de plannen verenigen. AmerongenDrostestraat 35 De schuur naast de Rode Leeuw, Drostestraat 35, een rijksmonument, wordt niet gesloopt. Breukelen, Zandpad 34 en Nijenrode Een zomerhuis, behorend bij een boerderij aan het Zandpad die op de rijksmonumentenlijst staat, dat geen monument is, is gesloopt en weer opgebouwd. 19

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 21