tot de bouw van een niet passende hooiberg bij het gemeentelijk monument, museumboerderij De Tip in Herveld. Voorst, buitengebied Onze bezwaren tegen het bestemmingsplan buitengebied, in het kader van de voorgenomen dijkverzwaring ter plaatse, werden ondervangen door de toezegging van B&W van Voorst tot inventarisatie van de cultuurhistorische elementen in het gebied. Wijchen, woningbouw Onze bezorgdheid spraken we uit over mogelijke plannen tot woningbouw, te dicht gesitueerd op het Kasteel Hernen te Hernen. Winterswijk, tricotagefabriek Nadat B&W van Winterswijk afwijzend hebben beschikt op ons verzoek de voormalige Tricotagefabriek op de rijkslijst van beschermde jongere monumenten te doen plaatsen heeft Heemschut Gelderland de Minister van WVC zelf gevraagd het pand deze bescherming te verlenen. Eén en ander werd in een uitgebreid verzoekschrift toegelicht. Zutphen Bij B&W van Zutphen werd door Heemschut, deels samen met het Wijnhuisfonds, bezwaar gemaakt tegen: de voorgenomen nieuwbouw van Bornhof en de grootschalige uitbreiding van de rechtbank, die onvoldoende rekening houdt met de historie van de locatie: een voormalig bolwerk van de vestingwerken. Tevens werd bezorgdheid geuit t.a.v. de nieuwbouw- plannen voor het Zutphense gemeentehuis op de huidige lokatie binnen het beschermde stadsgezicht. Nieuwbouw buiten de vestingwallen heeft Heemschuts voorkeur. Betreurd wordt de (definitieve) afvoering van het Hubertusgebouw aan de Isendoornstraat van de gemeentelijke monumentenlijst en de nieuwbouw van het bejaardencentrum St. Elizabeth, direct nabij de Berkelruïne. Provincie Gelderland, dijkverzwaring Daartoe uitgenodigd door GS van Gelderland heeft Heemschut laten weten onder zekere voorwaarden zitting te willen nemen in de tijdens het verslagjaar ingestelde begeleidingscommissie 'Proefprojecten rivierdijkverbetering'. Het betreft hier twee projecten, te weten, de zogenaamde Bomendijk in de gemeente Voorst en een nader aan te wijzen gedeelte van het Waaldijktracé, vermoedelijk in de omgeving van Neerijnen. De opdrachtformulering voor beide projecten luidt dat de beveiliging van het rivierenland tegen hoge waterstanden te verwezenlijken moet zijn zonder dat het markante en monumentale rivierenlandschap wordt aangetast. Eén en ander betekent dat in de proefprojecten ten volle rekening dient te worden gehouden met de resultaten van de evaluatie die de Commissie Boertien in opdracht van de Minister van Verkeer en Waterstaat verricht. Provincie Gelderland, Betuwelijn Voor de Bond Heemschut is vooral de bedreiging van de cultuurhistorische waarden bij het voorgestelde tracé van de Betuwelijn punt van actie geweest tijdens het verslagjaar. De Minister van Verkeer en Waterstaat werd in kennis gesteld van onze bezwaren. TA ing. A. Reitsma volgt namens Heemschut de plannen en treedt waar nodig op om het Heemschutstandpunt te verduidelijken. Dijkverzwaring Gelderland; Schoonhovensche veer' (collectie J. Cons). 17

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 19