GELDERLAND Gevallen Samenstelling van de commissie - mr. W.W. Hopperus Buma, voorzitter - A.A.E.M. Gijsbers, secretaris - ir. G.G.L.M. Cremers, technisch adviseur - ing. A. Reitsma, technisch adviseur en PR functionaris - mr.J.H. Boerboom - drs. V.M.J.A.N. Collette - drs. C.J.B.P. Frank - J.A. Hanse - drs. M.C.I. van Hövell tot Westerflier-Speyart van Woerden - ing. A.D. Kusse - R. Lureman - drs. G.J. deMaretTak - Ch.G. Rambonnet-Sloetvan Oldruitenborgh Mutaties in de commissie In december 1992 werd afscheid genomen van de heren mr.J.H. Boerboom, en ing. H.D. Kusse, beiden geruime tijd lid van de PC. De heer ir. D.W. van Ouwerkerk wilde zijn voorgenomen lidmaatschap in beraad houden. De heer drs. G.J. de Maret Tak werd tot penning meester benoemd. Mevrouw Ch.G. Rambonnet nam het notuleren van de vergaderingen op zich. De heer R. Lureman zegde het vervaardigen van een knipsel krant voor de PC toe. Als aspirantleden konden worden begroet mevrouw drs. M. Jetten en de heer G. Hebben. Mevrouw Jetten zal zich in de toekomst met de coördinatie van de PR- activiteiten bezig houden. Vergaderingen De PC Gelderland vergaderde in 1992 achtmaal plenair, te weten op 14 januari, 9 maart, 13 april, 1 juni, 10 augustus, 17 september, 3 november en 16 december. Het werkbestuur kwam daarnaast tienmaal bijeen. Veel tijd werd gestoken in het voorbereiden, c.q. het begeleiden van de decentralisatie en het ontwikkelen van activiteiten, onder andere voor de Heemschut leden in Gelderland. De secretaris gaf te kennen medio 1993 zijn taak te willen overdragen om zich daarna vooral bezig te houden met de coördinatie en het beleidswerk binnen de PC. Het plan van aanpak 1992-1997 werd, waar mogelijk, nader geconcretiseerd. In 1993 zijn in dit kader de nodige activiteiten te verwachten. Het dikwijls complexe beschermingswerk vroeg ook dit verslagjaar veel tijd van de TA's en de commissie leden. Verschillende gevallen kwamen regelmatig terug op de agenda. Het gevoelen overheerst dat de (zorgvuldige) protesten van Heemschut en andere organisaties tegen afbraak of verminking van het onroerende culturele erfgoed onvoldoende indruk vermogen te maken op de desbetreffende overheden en instanties. In totaal kwamen tijdens het verslagjaar zeventig 'gevallen' ter sprake, sommige meer dan eens, enkele vormden ook in het verslagjaar 1991 punt van bespreking. De belangrijkste gevallen volgen hier met een korte omschrijving. Apeldoorn, De Woeste Hoeve Nadat plaatsing van de historische pleisterplaats op de gemeentelijke monumentenlijst van Apeldoorn medio 1991 door toedoen van Heemschut een feit werd, is in 1992 de restauratie en herinrichting van het etablissement tot een goed einde gebracht. De PC kon tijdens de decembervergadering het eindresultaat in ogenschouw nemen. Apeldoorn, Oranjepark Bezwaren werden geuit bij het gemeentebestuur van Apeldoorn tegen uitbreiding, deels nieuwbouw, in een villacomplex aan het Oranjepark. Arnhem, Stationswijk De grootschalige plannen voor kantoorbouw en de daarmee gepaard gaande afbraak van een groot aantal woningen in de karakteristieke 'burgemeesterswijk' aan de noordzijde van Station Arnhem, leidde tot stellingname van de Heemschutvertegenwoordigers in de Arnhemse monumentencommissie. Mede op hun aandringen werd medio 1992 een inventarisatie van het bedreigde gebied gemaakt en aangeboden aan het college van B&W van Arnhem. Borculo, kapel De voorgenomen sloop van de kapel van de Leo- Stichting kon niet worden verhinderd. Brakel, bouw pastorie Heemschut Gelderland maakte bij GS van Gelderland bezwaar tegen de voorgenomen nieuwbouw van een pastorie te Brakel in de onmiddellijke omgeving van het Huis Brakel. Meer dan 900 bezwaarschriften waren voor GS aanleiding om de verklaring van geen bezwaar niet te verlenen. Doesburg, Het Zwijnshoofd Tegen de dreigende afbraak van het historische pand Het Zwijnshoofd aan de Markt te Doesburg verzet Heemschut Gelderland zich. Bij B&W werd gepleit voor renovatie van het pand i.p.v. nieuwbouw. Druten, winkelcentrum De bezwaren tegen de situering en vormgeving van het voorgenomen winkelcentrum te Druten, in de onmiddellijke omgeving van de monumentale R.K. kerk, een door P. Cuypers gebouwd rijksmonument, werden bij B&W naar voren gebracht. Druten, Witte Huis Heemschut Gelderland verzocht B&W van Druten uiterst voorzichtig om te gaan met de 15

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 17