OVERIJSSEL Samenstelling van de commissie - ir.J.M. Veldhuis, voorzitter - H.C. Methorst, secretaris - L.S. van Leeuwen, tweede secretaris - B. Meffert, technisch adviseur - R. Kers, PR-functionaris - A. de Jong, notuliste - drs. M.SM.M. Berkers - ir.J.P. van den Berg - A. Buter - B JM. Duimel - J.CM. Moens - M.H. van de Noordaa - mr. A.C. Nysingh - A.J. Olthof - ir. D.M. van der Schrier Mutaties in de commissie In 1992 traden de heren dr. H. Reijnders en G. Witteveen toe tot de commissie. De heren ir.J.P. van den Berg, drs. M.S.M.M. Berkers en J.C.M. Moens namen in 1992 afscheid van de PC Overijssel. Vergaderingen De commissie vergaderde in 1992 zevenmaal, te weten op 31 januari, 13 maart, 24 april, 19 juni, 28 augustus, 23 oktober en 11 december. Belangrijke discussiepunten waren het verstevigen van het contact met de leden, de media en de plaatselijke historische verenigingen in Overijssel. Gevallen De PC Overijssel hield zich in het jaar 1992 bezig met een groot aantal gevallen. In dit verslag zullen enkele daarvan nader onder de loep worden genomen. Almelo, gerechtsgebouw Het gerechtsgebouw te Almelo dreigt, aangezien de rechterlijke macht verhuist naar een andere locatie, aan sloop ten prooi te vallen. Op de plaats van het oude gebouw zouden luxe appartementen moeten verrijzen. Mr. Rutgers van der Loeff, voormalig kinderrechter te Almelo, verzocht de PC Overijssel zich voor het beeldbepalend 'monument' in te zetten. Tijdens één van de vergaderingen bezocht de PC het Almelose stadhuis, waar de commissie werd ontvangen door wethouder Grondel en de heer Fien, hoofd ambtenaar van de afdeling Ruimtelijke Ontwikkeling en Bouwtoezicht. Het gemeentebestuur blijkt het justitiegebouw niet als monument te zien, maar het wel te beschouwen als beeldbepalend. Wethouder Grondel verklaarde verder dat de gemeente de gebouwen niet per definitie wil slopen. Het is echter moeilijk er een nieuwe functie voor te vinden. De PC stuurde vervolgens brieven aan de Domeinen, de Rijksbouwmeester, de gemeente Almelo en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, waarin bezorgdheid over de situatie van de gerechtsgebouwen werd uitgesproken. De PC Overijssel blijft de ontwikkelingen rond de gerechtsgebouwen ook in 1993 nauwgezet volgen. Brederwiede, Blauwe Hand Het plan de Blauwe Hand te Brederwiede werd wegens onhaalbaarheid van de agenda afgevoerd. De plannen voor een appartementencomplex zijn door de gemeente Brederwiede goedgekeurd en het bezwaarschrift van Heemschut werd afgewezen. Deventer, Snipperlingsdijk De PC stuurde het Deventer gemeentebestuur een brief waarin werd gewezen op het cultuur-historisch belang van de voormalige waterkering. De aan bevelingen van Heemschut zijn door het Projectbureau Grachtengordel in overweging genomen. Hardenberg, algemene problematiek Eveneens werd in het jaar 1992 een bezoek gebracht aan het gemeentehuis te Hardenberg. De Overijsselse PC werd ontvangen door loco-burgemeester de heer E.J. Wendt en mevrouw M. van der Vinne, hoofd VROM te Hardenberg. Zij gaven een uiteenzetting over de problematiek in deze plaats. Het blijkt dat de gemeente Hardenberg bij het beschermen van haar monumenten zeer inventief te werk gaat. Ondanks het ontbreken van een echt gemeentelijk monumenten beleid probeert de gemeente alles in het werk te stellen om karakteristieke gebouwen zoveel mogelijk te beschermen. Zo werd voor bestemmingsplannen in het landelijk gebied een zogenaamde K-aanduiding ingevoerd, waarbij de K staat voor 'karakteristiek'. De K- aanduiding heeft onder meer betrekking op de nokhoogte, de goothoogte, de dakbedekking en de gevels van de panden. De K-aanduiding wordt in alle nieuwe bestemmingsplannen meegenomen. Naast de K-aanduiding werd een Rietdakenproject in het leven geroepen dat het mogelijk moet maken subsidie te geven voor het opnieuw bedekken van rieten daken. Hardenberg heeft driehonderd panden met een rieten dakbedekking. De subsidie voor een nieuw dak bedraagt twintig procent van de totale kosten met een maximum toekenning van vierduizend gulden. Hengelo, Masterplan De PC Overijssel stuurde het college van B&W van Hengelo een brief waarin de ongerustheid werd uitgesproken over het 'Masterplan 2000' voor deze stad. Dit plan is in deze gemeente de komende jaren het uitgangspunt voor het beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening rond het station. De PC is bang dat bij de uitvoering van het Masterplan niet zorgvuldig zal worden omgesprongen met de weinige cultuurmonumenten waarover Hengelo in de ogen van Heemschut beschikt. 13

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 15