stadsgezicht-binnenstad-Groningen. Aan de hand van elf tekstdelen heeft de PC dit op de inspraakavond van 15 september aangegeven. De in dit stuk aangehaalde enquête over vier bouw plannen was niet alleen zinloos doch bovendien onzindelijk. Deze volksraadpleging had nimmer mogen plaatsvinden. De gemeente heeft hiermee de bevolking bewust willen laten kiezen voor een stuk architectuur en haar daarmee gesteld voor een keuze binnen het louter esthetische aspect van een aantal ontwerpen, hetgeen even onzuiver is als wanneer dat zou geschieden bij beoordelingen van en beslissingen over beeldende kunst en kunst in het algemeen. In plaats hiervan had de burger zich moeten kunnen uitspreken over de verkoop van stedelijk hoogwaardige open ruimte, die van ons allen is, het volbouwen daarvan, het al of niet voortbestaan van het (vooral voor verblijfsfunctie) meest aantrekkelijke pleindeel van het stadshart voor openbaar vervoer en de weigering om voor de Grote Markt een integraal plan op te stellen, waardoor het grootste probleemgebied (het oostelijke pleindeel, de straatuitmondingen etc.) buiten beschouwing is gebleven. Evenals bij het Museumplan worden hier de gekozen uitgangspunten (economie en zelfmanifestatie) en daarmee een aantal bedreigende voornemens met betrekking tot fundamentele aspecten van ruimtelijke kwaliteit in een waardevolle binnenstad aan een opiniepeiling onder de burgerij onthouden! Op grond van het bovenstaande en hetgeen in onze hieronder genoemde brieven werd verwoord, blijven wij van mening dat het thans ter inzage liggende stedebouwkundig deelplan-Waagstraat leidt tot een in ruimtelijk en cultuur-historisch opzicht ontoelaatbare ingreep. Groningennieuwbouwplan Provinciehuis (vanaffebr. '90) Op 15 april zendt de PC een bezwaarschrift tegen het concept bestemmingsplan. Groningen, nota's 'Binnenstad, beter' en 'Detailhandelin binnenstad' (vanaf sept. '92) Hierin komen opnieuw de locaties Grote Markt en Westerhaven aan de orde. Op 19 oktober wordt deelgenomen aan een informatie-avond. Op 2 3 november wordt een inspraakavond bijgewoond, en op 28 december wordt een brief verzonden waarin bezwaar wordt gemaakt tegen beide nota's. Groningen, MIP en MSP Er vindt overleg plaats met de Dienst Ruimtelijke Ordening van de gemeente Groningen over MIP-, en MSP-zaken. Groningen, beschermd stadsgezicht Als gevolg van een volgens de PC te grote tolerantie jegens een aantal stedebouwkundige ingrepen in het als beschermd stadsgezicht aangewezen gebied binnen de gemeente Groningen, voert de PC een briefwisseling met de Raad voor het Cultuurbeheer, afdeling III (brieven verzonden op resp. 7 maart, 30 mei en 6 november). De Rijkscommissie voor de Monumenten (Afdeling 8 III van de Raad voor het Cultuurbeheer), die zich bevoegd acht 'zich slechts uit te spreken over situaties, waarin het eventueel realiseren van een stedebouw kundig plan, dan wel een bouwplan, zou leiden tot een zodanige wijziging van de bestaande situatie, dat de in die situatie erkende waarden van (cultuur-) historische aard op een onaanvaardbare wijze geweld zou worden aangedaan', vond in een aantal stedebouwkundige ingrepen op evenzovele markante locaties binnen het beschermde stadsgezicht van de gemeente Groningen geen aanleiding een onaanvaardbaar met betrekking tot deze plannen uit te spreken. De plannen voor de Grote Markt zijn naar het model van die commissie 'niet van dien aard, dat zij een onaanvaardbare aantasting zullen gaan opleveren van de aldaar erkende ruimtelijke en historische kwaliteiten, die aanleiding waren aan dit gebied de status van beschermd stadsgezicht toe te kennen'. De PC Groningen van de Bond Heemschut heeft vanaf het begin van haar becommentarieëring (januari 1989) van de Grote Markt-plannen er op gewezen hoe het volbouwen van het noordwestelijk deel van het marktplein en het daardoor ook visueel in het gedrang komen van twee monumenten (oude stadhuis en goudkantoor) in strijd zijn met de karakteristiek- beschrijving van de Grote Markt, zoals opgenomen in de toelichting op het besluit-aanwij zing beschermd stadsgezicht Groningen - en daarom juist een onaanvaardbare aantasting opleveren van de aldaar erkende ruimtelijke en historische kwaliteiten, welke aanleiding waren aan dit gebied de status van beschermd stadsgezicht toe te kennen! Evenzo heeft onze PC erop gewezen, dat deze plannen indruisen tegen een aantal waarschuwingen, die de nota 'Architectuurbeleid' van WVC en VROM bevat en die als het ware zijn toegesneden op de Groningse misstanden. De PC acht dit een uiterst verontrustende gang van zaken, omdat zij a. ernstige schade toebrengt aan hetgeen de PC sinds een reeks van jaren onderneemt (om aantasting en liquidatie van aanwezige en in het beschermd stadsgezicht erkende stedebouwkundige en ruimtelijk-historische waarden te voorkomen) en bovendien, b. niet valt te rijmen met de door de minister van WVC gewenste participatie van de samenleving (particuliere monumentenorganisaties, waaronder Heemschut). De Mame, fietspad Leens - Ulrum De PC heeft overleg gepleegd met de gemeente De Marne over een nieuw fietspad langs de oude weg Leens - Ulrum in verband met een mogelijke aantasting van het karakter en de houtopstand van de wierde, waarover dit pad wordt aangelegd. Nieuwe Pekela, sluiswachterswoning Op verzoek van de eigenaar van een voormalige sluiswachterswoning heeft de PC advies gegeven voor een verantwoord herstel.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 10