55 De Rijksdienst gaat zich de komende jaren meer toeleggen op het behoud van cultuurhistorische waarden door middel van het instru ment ruimtelijke ordening. Specifieke adviezen blijven mogelijk, evenals afspraken over een evenwichtige taakverdeling van de werkzaamheden die voortvloeien uit artikel 16. Door middel van nadere afspraken met de gemeenten wordt de doel matigheid van de adviezen conform artikel 16 vergroot. Er zal een nog nader te bepalen "algemene verklaring van geen bezwaar" worden afgegeven aan gemeenten met vergunning verlenende bevoegdheid in die verklaring zal worden aangegeven welke wijzigingen van zodanig ondergeschikt belang zijn dat de lange weg van de voorgeschreven procedure niet behoeft te worden ingeslagen). Ook voor de bevoegdheden van gemeenten bij de vaststelling van subsidiabele restauratiekosten (die door de Minister goedgekeurd moeten worden)wordt een monumentenverordening als voorwaarde gesteld Een Belangrijke Algemene Maatregel van Bestuur is het Besluit Rijkssubsidiƫring Restauratie Monumenten van 1 januari 1991. Daarin wordt geregeld dat: de gemeenten op basis van een meer jarenprogramma een budget- reservering krijgen; de gemeenten binnen zo'n budgetreservering de prioriteiten stellen van de restauraties; de gemeenten de subsidiabele kosten vaststellen en het werk begeleiden, vooropgesteld dat de gemeenten beschikken over een verordening. Voor de restauratie en verbouwing van het Amsterdams Entrepotdok tot wooncomplex werd, op voordracht van Heemschut, door Europa Nostra het Diploma van Verdienste 1991 toegekend.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1991 | | pagina 57