ALGEMENE LEDENVERGADERING AMERSFOORT De jaarlijkse Algemene ledenvergadering werd gehouden op zaterdag 26 mei in het monumentale gebouw Amicitia te Amersfoort. Mede dankzij acties van Heemschut blijft dit 19de eeuwse gebouw voor Amersfoort behouden. Na afloop van de vergadering, waarin de statutenwijziging centraal stond, werd er een stadswandeling gemaakt door het centrum van Amersfoort. De versterking van het gedecentraliseerde karakter van Heemschut, meer dan ooit noodzakelijk geworden na aanvaarding door de Tweede Kamer van de nieuwe Monumentenwet, kreeg op deze vergadering statutair zijn beslag. Men ging op 26 mei accoord met de nieuwe statuten, die de mogelijkheid openen de provinciale commissies ruimere volmachten te geven om zelfstandig namens Heemschut juridische procedures te voeren. De grotere verantwoordelijkheid en bevoegdheden, die de gemeenten op het gebied van de monumentenzorg kunnen krijgen (zelf vergunningen afgeven bv.) stelt particuliere organisaties als Heemschut voor de taak gemeenten, die steken laten vallen, goed in de gaten te houden. Veel gemeenten hebben trouwens zelf ook behoefte aan ondersteuning, bijvoorbeeld door de provincie. Nu de nieuwe wet juist die provincies minder taken heeft gegeven is het voor Heemschut zaak in het gat te springen, dat in sommige regio's dreigt te ontstaan. Dat is ook de reden, dat voorzitter J. Franssen op 19 mei op een bijeenkomst van de NCM, die in de Amsterdamse Zuiderkerk zijn 10-jarig bestaan vierde, aankondigde, dat Heemschut toe wil naar provinciale platforms voor de locale particuliere organisaties, die de gemeenten extra kritisch willen gaan volgen. De provinciale commissies van Heemschut, die een zwaarder gewicht zullen moeten krijgen, kunnen de stoot geven tot die platforms en waar die er al zijn, er een actieve rol in spelen.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1990 | | pagina 46