De Bond Heemschut stelt zich ten doel de bescherming van historische cultuuruitingen, die zich ruimtelijk manifesteren. Zodra de Bond een ruimtelijk manifeste cultuuruiting een historisch waardevol getuigenis acht, beschouwt hij deze als een cultuurmonument, waarvoor effectieve maatregelen van bescherming dienen te worden genomen, zowel object- als gebiedsgericht. Het beleids uitgangspunt is: de in de Vierde Nota op de Ruimtelijke Ordening van rijkswege gepropageerde ruimtelijke kwaliteitszorg impliceert een gemeentelijke zorgplicht ook voor de historisch-ruimtelijke kwaliteit. Een integraal en samenhangend beschermingsbeleid van gemeentewege zal de Bond Heemschut gaan bepleiten. Hiertoe zullen planmatig gemeenten en locale beschermings-organisaties worden benaderd. Volgens het actieplan dienen zowel de jongere als de oudere cultuurmonumenten coördinaten te zijn voor de ruimtelijke beleidsvoering en dienen veel meer onbeschermde cultuurmonumenten juridische en planologische bescherming te krijgen. Het beleidsplan vermeldt de volgende concrete aandachtspunten: 1. Het gemeentelijk monumentenbeleid inzake beschermde ri jksraonumenten 2. Het Gemeentelijk monumentenbeleid inzake beschermde gemeentelijke monumenten. 3. Het beleid inzake de resultaten van hetMonumenten Inventarisatie Project. 4. Het welstandsbeleid. 5. Het beschermingsbeleid inzake historisch waardevolle (onbeschermde) stads- en dorpsgezichten. 6. Het beschermingsbeleid inzake historisch-geografisch waardevolle objecten en structuren in het landelijk gebied. 7. Het beschermingsbeleid inzake historisch waardevolle landschappen 8. Het hergebruik van historsich waardevolle panden. Het college van technische adviseurs zal verder nauw betrokken worden bij het uitvoeren van dit beschermings-beleidsplan.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1990 | | pagina 41