10 zee op de stad geheel bederft, bleek niet onder de verordening tegen inbreuken op natuurschoon der provincie Noord#Holland te vallen. Het Provinciaal Bestuur heeft echter getracht, langs minnelijken weg verdere ontsiering te voorkomen. Op een verzoek aan het Gemeentebestuur van Amsterdam, om te willen zorg dragen, dat bij het ontwerpen der transformatorenhuisjes rekening zou worden gehouden met de omgeving, werd geen antwoord ontvangen. Het bouwen van kalkovens te Egmond aan Zee op een plek, waar zij zeer ontsierend zouden geweest zijn, kon worden belet. De ontmanteling van Hulst, waarover het advies van Heemschut was gevraagd, zal waarschijnlijk niet geschieden. De boerenwoning uit de 17e eeuw te Wester Blokker, die in 1911 door Heem* schut werd gered, dreigde weder te worden gesloopt. Dit is echter tot dusver niet gebeurd. Het vellen van boomen op het domein Soestdijk kon niet worden voorkomen. Voor het verzwaren van den dijk langs de Zuiderzee te Oud=Naarden zou een heuvel, van waar een fraai vergezicht wordt genoten, worden afgegraven. Dank zij de medewerking van het Provinciaal Bestuur van Noord#Holland zal de heuvel echter behouden blijven. Een gevel uit de 17e eeuw aan de Voorstraat te Edam kon niet worden gered. Aan den Orgel# en Klokkenraad te Utrecht werd verzocht, zijn invloed aan te wenden tot het voorkomen van ontsiering onzer torens door het toepassen van het zoogenaamde ,,Mechelsche" stelsel op de klokkenspelen, die zich daarin bevinden. In samenwerking met het Staatsboschbeheer werden de boomen aan den Binnendijk te Monnikendam gered. Een fraaie gevel uit de 18e eeuw aan de Langestraat te Alkmaar kon niet worden behouden. Echter werd voorkomen, dat het poortje uit de 17e eeuw van het Oude Mannen# en Vrouwenhuis aldaar verdween. Aan de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden werd een subsidie gegeven voor haar uitgaaf „K. Uilkema, het Boerenhuis in Nederland". Een kapverbod werd uitgelokt voor de fraaiste gedeelten van het landgoed „het Hassink" nabij Deventer. Voor het behouden van de laatste plaggenhut te Drachten werd een subsidie gegeven. Het verminken der lindeboomen in de Duiboomlaan te Hoorn voor het maken van een tijdelijke electrische leiding werd voorkomen. De erven van Baron van Brakell#Doorwerth gaven het voornemen te kennen, om de fraai gelegen middeneeuwsche kerk te Heelsum met het kerkhof aan Heemschut te schenken. Daar gemeend werd, dat een dergelijk geschenk meer eigenaardig der vereeniging „Hendrick de Keyser" toekwam, werd verzocht, het gebouw aan die vereeniging over te dragen. Aan het verzoek, aan den Gemeenteraad van Amsterdam gedaan, om de gevels van het Staalhof in de Militiezaal te laten herstellen, werd voldaan. De eerste gevel prijkt reeds weder in zijn oude schoonheid, met het herstellen van den tweeden is men bezig.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1920 | | pagina 10