9 verzoeken, het vellen der prachtige iepeboomen aan de westzijde van den Dreef niet goed te keuren. Deze poging was echter vergeefs. Toen de kerk te Oostzaan na den watersnood weder in orde werd gebracht, zijn, met medewerking van Heemschut, de in dit gebouw aanwezige zeer fraaie achttiende eeuwsche meubelen niet weder overgeverfd, doch is het eiken# hout door bevoegden van de verflaag ontdaan. Uit Wijk bij Duurstede kwam bericht, dat de boomen, langs de singels staande, zouden worden geveld, en dat de bouwval van het kasteel aldaar door de gemeente niet voldoende werd onderhouden. Adressen, aan den ge# meenteraad gericht om op het behoud der boomen en op beter onderhoud van den bouwval aan te dringen hadden echter niet het gehoopte gevolg. Aan het genootschap Architectura et Amicitia te Amsterdam werd een bedrag geschonken, om als prijs te dienen bij een prijsvraag voor een watertoren, door dat genootschap uitgeschreven. In samenwerking met de Commissie voor het Stadsschoon te Amsterdam werd een huis aan den Sloterstraatweg te Sloten in Noord#Holland, dat van 1634 dagteekent, behouden. Een huis aan de Kerkstraat te Monnikendam, dat door brand geteisterd was, dreigde op weinig fraaie wijze te worden herbouwd. Door het uitloven van een premie werd de eigenaar bewogen, het herbouwen onder toezicht van een bekwaam architect te doen geschieden. De electrifïcatie en de uitbreiding van het tramwegnet te Delft bedreigde de schoonheid dezer stad. Heemschut zond aan den Gemeenteraad een adres, waarin werd aangegeven, hoe het werk zou kunnen worden verricht, zonder de schoonheid te schaden. Een beslissing werd te dezer zake nog niet genomen. De Gemeenteraad van Nijmegen besloot tot het doen omhakken van boomen aan den Berg#en#Dalschen weg. Daar een namens Heemschut ingesteld des# kundig onderzoek als uitkomst had, dat de boomen in slechten staat verkeer# den, werd aan een verzoek, om den gemeenteraad te bewegen, op zijn besluit terug te komen, geen gevolg gegeven. Voor het instandhouden van het kasteel Stein nabij Valkenburg werd door Heemschut een subsidie gegeven. Toen bekend werd, dat een verkooping van dennenhout, staande op het Domein Soestdijk nabij Baarn zou plaats vinden, werd een onderzoek ingesteld om na te gaan, of door het vellen der boomen aan het natuurschoon langs den weg van Baarn naar Hilversum schade zou worden toegebracht. Daar het bleek, dat het dennenhout aan den Hilversumschen straatweg zou worden geveld, werd een brief aan H. M. de Koningin Moeder gezonden. Naar aanleiding van dien brief ontving de Bond bericht, dat het H. M. behaagd had, te bevelen, dat een strook van aanzienlijke breedte langs den weg moest worden gespaard. Heemschut heeft H. M. voor deze goedgunstige beslissing eerbiedig dank betuigd. Burgemeester en Wethouders van Edam deelden mede, dat een zeer merk# waardig huis aan de Voorhaven, omstreek 1560 gebouwd en in 1639 verbouwd, zou worden afgebroken en vervangen door een nieuw huis. Zij hadden echter

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1917 | | pagina 9