7 om het bouwen van een ontsierende consistoriekamer aan de kerk te Biggekerke te voorkomen, had niet de gewenschte uitkomst. Beter slaagden de pogingen, om het oude raadhuis te Bergen (N. H.) voor afbraak te bewaren. Dit gebouw is door een ingezetene dier gemeente gekocht en wordt voor zijne rekening in goeden staat gebracht. Toen bericht werd, dat het „Hof van Bouman" te Groningen verkocht was en gesloopt zou worden, heeft Heemschut er toe medegewerkt, dat het fraaie middendeel van den gevel, uit 1779, bewaard zou blijven, om later weder op zijn oorspronkelijke plaats te kunnen worden opgesteld. In zake de ontworpen nieuwe brug over de Waal te Nijmegen heeft Heem# schut er bij de autoriteiten op aangedrongen, haar een zoodanige plaats te geven, dat het schoone gezicht op de rivier stroomopwaarts niet zou worden geschaad. De pogingen door den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond gedaan, om de kerken te Spijk en te Baardwijk voor afbraak te bewaren, werden door Heemschut gesteund. Ook met de adressen, door dien Bond gezonden, om op behoud van den gevel van den schouwburg te 's Gravenhage en op het wijzigen van het plan tot verbouwing van het Binnenhof aldaar aan te dringen, betuigde Heemschut adhesie. Bericht werd ontvangen, dat de oude kerk te Schore op Zuid#Beveland met afbraak bedreigd werd, omdat men haar niet groot genoeg achtte en derhalve een nieuwe wilde bouwen. Bij onderzoek ter plaatse bleek, dat het voornemen bestond, ook den ouden toren te sloopen. Daar dit onderzoek echter tevens leerde, dat in het gebrek aan ruimte op minkostbare wijze zou kunnen worden voorzien, door den noorderkruisbeuk, die nu van de kerk is afgescheiden om als consistoriekamer te kunnen dienen, weder bij de kerk aan te trekken en een nieuwe consistoriekamer te bouwen, mag worden verwacht, dat men niet geheel zonder noodzaak een gedenkteeken zal laten verdwijnen. Uit Egmond=Binnen kwam bericht, dat de overblijfselen van het kasteel van Egmond, die in particulier bezit* zijn, werden verwaarloosd. De aandacht van den Minister van Binnenlandsche Zaken werd op dit geval gevestigd. De pogingen, die gedaan werden, om de schilderachtige oude kerk te Kuik te behouden, waaromtrent in het vorig jaarverslag werd bericht, hadden niet de gewenschte uitkomst. Dit oud gedenkteeken werd gesloopt. Toen bleek, dat een fraaie oude gevel aan de Melkmarkt te Zwolle zou wor# den afgebroken, heeft Heemschut er toe medegewerkt om dien gevel, althans in hoofdzaak, behouden te doen blijven. Uit Enkhuizen kwam bericht, dat een fraai poortje aan de Paktuinen, van 1625, door den eigenaar C. Stapel, lid van den gemeenteraad, voor afbraak verkocht zou worden, en dat dezelfde persoon tevens aanbiedingen vroeg voor het koopen van den hem toebehoorenden gevel van 1617 in de Nieuwe Westerstraat aldaar. Deze gevel is misschien de schoonste, welke te Enk# huizen bewaard bleef. Het Dagelijksch Bestuur zond aan den heer Stapel een brief, om hem te verzoeken, deze gedenkteekenen niet te gelde te maken, doch ontving daarop geen antwoord. Sedert is het poortje afgebroken. Mocht onverhoopt dit voorbeeld navolging vinden, dan zouden onze oude

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1913 | | pagina 7