BOEKEN Monumentale bomen Boeken en brochures over Nijmegen Stroomdallandschap Drentsche Aa Leidse monumentengids De achterborg: unieke constxuctue voor eigenaren rijksmonument4-34 Interview wethouder Delft 5-08 Waarom een leeftijdsgrens? 6-03 Onderhoudsregeling broodnodig 6-04 Provinciaal architectuurbeleid in'Zeeland 6-30 Amerikanen maken begin met bescherming cultureel erfgoed 6-3 7 RESTAURATIE-AMBACHT Houtsnijwerk geen sluitpost 1-34 RESTAURATIES Augstijnenkerk prachtig gerestaureerd 1-03,1-14 Kleur in en op oude gébouwen2-29 Goudse stadhuis in de steigers 2-31 Woudrichem een kwart eeuw later 3-13 Deelnemers aan Beurs Restoration'964-28 19de eeuwse restauratiepraktijk 4-45, Studenten willen Koornbeurs opknappen 5-27 Ranja in Delft 5-26 Vijftig jaar liefde voor monumenten 5-28 Behoud en beheer van de Amsterdamse binnenstad6-31 SERVICE1-39,2-40,3-40,4-43,5-41,6-41 STADSVERNIEUWING Je mag Vermeer's 'gezicht op Delft' toch ook niet bekrassen 5-12 'Slordige en versleten'binnenstad eindelijk aangepakt 5-17 VESTINGEN Ambacht, kunst en sport op de vestingwal 5-15 Fort Kijkduin verwacht geen oorlog meer 5-36 WEDEROPBOUWARCHITECTUUR De architectuur van de jaren vijftig en zestig6-10 Aandacht overheid wederopbouwarchitectuur gering6-12 Wederopbouwarchitectuur: geen louter beschermende houding6-14 Afstoting bedreigt Haagse Adventkerk6-17 HA Heemschut actief Bij het losbladige ''Restauratie- vademecum', een uitgave onder auspi ciën van de Rijksdienst Monumenten zorg, verscheen als aparte bijdrage no 16: Bomen en Monumenten', door N.CM. Maes. Deze uitgave behandelt de veelzijdige verhouding tussen bomen en monumentenzorg. Voor en tijdens restauratie is het van groot belang dat de van oudsher aanwezige wisselwerking tussen monumenten en de omgeving herkend, verzorgd en behouden wordt. Met deze uitgave hoopt men de kennis over historische boomsoorten en traditionele beplantingen te vergro ten, alsmede de noodzaak van bescher ming en wettelijke verordeningen aan te tonen. Aan de orde komen verder de historische functies van beplanting, bronnen, boomsoorten, kwekerij en handel, verzorging en beheer. Zeer rijk geïllustreerd en met diverse regis ters en een adressenbestand. 's-Gravenhage, Sdu Uitgevers, 1996. 168p. ISBN90.12.083.15X. Prijs f125,- 18de eeuwse lindenlaan op landgoed Elswout in Overveen (NH). Graag attenderen we op enkele publi caties over monumentaal Nijmegen de laatste jaren. In 1991 gaf de sectie Monumentenzorg van de gemeente Nijmegen de bro chure 'Wie het oude niet eert...' uit over het monumentenbeleid van Nijmegen. Een heel overzichtelijke brochure over het vigerende beleid. Dezelfde gemeentelijke afdeling gaf in 1988 de brochure 'Jonge bouw kunst 1850-1940' uit. Een boeiend overzicht. Vorig jaar gaf de gemeente Nijmegen de brochure 'Onvoltooid verleden, herbestemming van Nijmeegse monumenten' uit. Zeer actueel. In 1994 verscheen bij de gemeente de brochure 'Ornament aan monument' met wandelingen langs gevelversie ringen in de binnenstad en de 19de eeuwse stadsuideg van Nijmegen. In 1995 tenslotte schreef Tijs Tummers voor de gemeente een fraai boekje 'Lustverblijven zijn verrezen, schuilend in een bloemengaard'. Dit boekje gaat over de ontmanteling van de stadswallen 117 jaar geleden en de komst daar van de lustvolle 19de eeuwse stadsuideg. Ter gelegenheid van het achtste Keuningcongres, te Assen op 9 december j.1., verscheen het boek Stroomdallandschap Drentsche Aa'. Het boek is een uitgebreide kennismaking met de geschiedenis, het beheer.en de toekomst van dit zeldzame natuur- en cultuurhistorisch interessante land schap in Drenthe. De ondertitel 'Arcadisch pronkstuk tussen Assen en Groningen' wordt zeer duidelijk geïl lustreerd door de schitterende foto's van Ton Broekhuis. REGlO-PRojekt Uitgevers, Groningen 1996. Prijsf34,95. ISBN90-5028- 085-6. Dat tot op heden voor Leiden als belangrijke monumentenstad nog geen monumentengids voorhanden was, mag op zijn minst verwonderlijk heten. Toegegeven: reeds in 1989 publiceerde de BNA kring Rijnland een architectuurgids voor Rijnland betreffende de periode 1900-'89. Deze gids is echter zeer onvolledig, de afbeeldingen zijn slecht en de opzet is ronduit knullig. Alle lof dus voor de samenstellers van de nieuwe Architectuur Monumentengids Leidenomdat zij bewezen hebben dat het ook anders kan. Het fraai uitgegeven boek dat onder redactie staat van o.a.J. Droge, bevat beschrijvingen van 266 monumenten die geordend zijn naar gebouwtype. De selectie kwam tot stand door het raadplegen van zowel de Rijksmonu mentenlijst als de Gemeentelijke monumentenlijst. Elk besproken monument wordt afgebeeld en voor zien van een nummer dat verwijst naar een verkorte literatuuropgave, die weer gekoppeld is aan de literatuur lijst. Dit maakt de gids zeer nuttig voor de lezer die zich verder wil verdiepen in de geschiedenis van één afzonderlijk gebouw of in vervolgon derzoek in het algemeen. Voorafgaand aan de gids zet bouwhis- toricus Dröge, in samenwerking met E. de Rep, in de inleiding de architec tuurgeschiedenis van Leiden uiteen vanaf de eerste bebouwing (o.a. de Burcht) tot aan de periode na de Tweede Wereldoorlog. Het is geen diepgravende architectuurgeschiede nis maar het bevat voor de geïnteres seerde lezer toch veel aardige informa tie. Piet de Baar bespreekt in een nuttige bijdrage de openbare werken in Leiden in een apart hoofdstuk dat hij afsluit met een lijst van Stads architecten, Stadsmeestertimmer- lieden, -metselaars en -steenhouwers. Een verklarende woordenlijst van bouwtermen en een uitgebreide index sluiten de gids af. Deze gids is onontbeerlijk voor zowel de leek als de wetenschapper die geïn teresseerd is in de bouwkunst van Leiden. J. Dröge, E,. de Regt Ér PO. Vlaardingerbroek, red. Architectuur Ér .monumentengids Leiden. Leiden, Primavera Pers 1996. 184p. Geïll. ISBN 901431011 1. Prijsf39,50 Casper van Ommen

Index Heemschut 1947-2002 | 1996 | | pagina 4