79 In de zeventiende eeuw sierde de schilderij, naar oud-Hol lands gebruik, algemeen de wand in het Batavia'se huis, vooral in het voorhuis (ook als dat als winkel diende) en in de zij (ontvang) kamer. Als men een Oosters potentaat met een ge schenk wilde vereren, werd daarvoor dikwijls een schilderij gekozen. Behalve de reeds genoemde schilders mogen we nog vermelden Lockhart, die in 1644 in Perzië en vier jaar later te Batavia schilderde; Jacob Coeman, die als ziekentrooster, waarschijnlijk omstreeks 1663, te Batavia kwam en verschil lende vrij verdienstelijke portretten (o.a. van G.G. Maet- suycker) en familiegroepen schilderde; Philips Angel, die de ruïnes van Persepolis had afgebeeld en aan wie een in 1650 goed geschilderd portret van G.G. Carel Reyniersz wordt toegeschreven; Cornelis Suythoff, die in 1670, gehuwd met Rembrandt's dochter Cornelia van Rijn, naar Indië kwam (volgens Dr De Haan, is het zeer wel mogelijk, dat Suythoff het portret van G.G. Rijcklof Van Goens geschilderd heeft); Gerrit van Goor, die jarenlang een verdienstelijk schilder te Batavia was, een miniatuur op porcelein van G.G. Speelman en in 1685 een aantrekkelijk portret van G.G. Camphuis maakte; van Joannes de Jongh, die in 1684 een portret van G.G. Speelman graveerde, weten we weinig; de bekende wereldreiziger Cornelis de Bruyn, schilderde omstreeks 1706 te Batavia stillevens van Indische vruchten en vogels, land huizen van Raden van Indië en een portret van zijn gastheer Van Hoorn. Men hield ook veel van geschilderde familie-wapen-borden aan de wand. Op de duur werd de schilderij verdrongen door de spiegel en veel later door de gedrukte plaat. Tevens placht men de wand te versieren met bordenrekken. Toen het veiliger was geworden te Batavia, behoefde het wapen- of „geweerrack" niet meer in het voorhuis te hangen, maar vond elders een plaats, soms op de verdieping. Zilveren gebruiksvoorwerpen vond men ook in de rijkere huizen en vooral in de kerken: zilveren doopbekkens en avondmaalschotels. Over de stenen vloeren werden vaak Padangse, Palembangse of Japanse rottan matten gelegd. Gordijnen, rood, groen of

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 82