stromende Antjol-rivier: de Antjolse vaart. De Compagnie schonk hen het 20-jarig tolrecht en verder landconcessie's aan weerszijden. Nadat Caron wegens knoeierijen ontslagen en Silvernagel inmiddels overleden was, werd de vaart weldra ten voordele van de Compagnie verpacht. Ongeveer gelijktijdig werd aan de Westzijde buiten de stad vanuit de stadsbuitengracht de Ammanusgracht gegraven. Ook procureur Johannes Ammanus kreeg 20 jaar tolrecht. Parallel aan deze vaart, groef enige jaren later Jacob Bacheracht de naar hem genoemde gracht om zijn suikermolen bewesten Angké te bereiken. Deze beide grachten stonden in verbinding met bestaande waterlopen ten westen van Batavia. De vaarten, welke door particulieren werden aangelegd, waren voornamelijk bestemd voor afvoer van gekapt hout en bam boe. Zij werden langzamerhand breder door uitspoeling. Ten zuiden van de stad kwam een maand na het fortje Ja- catra, de sterkte Rijswijk gereed. Deze was aan de oostzijde van de Krokot, te midden van de „rijs"velden gebouwd. Dit fortje werd in 1697 ontruimd en in 1729 afgebroken. Reeds lang te voren was wat meer zuidwaarts de „buitenpost" bij de latere weg Djagamonjet gebouwd. In hetzelfde jaar, waarin Rijswijk werd gesticht, werden oostelijk van de stad het fortje Antjol en ten westen de Vijf hoek aangelegd. Een jaar later werd oostelijk van het oor spronkelijke Rijswijk het fortje Noordwijk aan de linkeroever van de Tjiliwoeng opgericht. Later kwam daar de sluisbrug. Gelijktijdig met Noordwijk werd in het westen Angké ge bouwd. Een paar jaar later werd het afgevaren fluitschip, ,,'t Witte Paert" aan de monding van de Angké op het strand gelegd als wachtpost. Op den duur heette deze post „de Fluit". Zo werd dus in een wijde gordel de omgeving van Batavia Wij zouden tegenwoordig zeggen: gemeente architect of hoofd openbare werken. Een z.g. „Fluit" was het type van een voortreffelijk koopvaardijschip. In de 17e en 18e eeuw werd dit type veel overgenomen door Franse en Engelse scheepsbouwers. 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 55