kaart van 1635). Misschien diende de in 1620 te Amsterdam gebouwde Noorderkerk als voorbeeld. Zoals op de penning van Specx te zien is, vertoont de plattegrond van deze nieuwe kerk de vorm van een gelijk armig kruis. Daarom werd zij ook wel kruiskerk genoemd. Zij was uit coraalsteen opgetrokken, had ingangen aan de noord- en oostzijde en was bekroond door een torentje, waarin een bel was gehangen, welke uit het ver overde Malaka afkomstig was. De eerste paal werd op 29 Maart 1632 ingeheid. Een paalfundering was wel nodig, omdat de kerk gebouwd werd op de gedempte bocht der grote rivier (vergelijk plattegrond van 1627, fig. 5). Toch was de fun dering waarschijnlijk niet voldoende deugdelijk gemaakt, daar het kerkgebouw omstreeks 1670 reeds bouwvallig was. Coen, die eerst binnen het stadhuis begraven was, werd in 1634 in deze kerk bijgezet. Aan het noordeinde van de Heerestraat, oostzijde, stond de school. In 1624 werd uit de opbrengst ener loterij een nieuwe stenen school naast de Engelse loge gebouwd. Vermoedelijk was het een groot stenen huis met trapgevels aan de einden, zoals aangegeven op de geschilderde vogelvlucht-plattegrond van Coen. Doch in 1625 werd dit gebouw reeds aan de Engelsen verkocht voor 20.000 realen, terwijl het tijdens het beleg in 1628 verbrandde. Op de kaart van 1627 vinden we geheel in het zuiden aan de rivier, omringd door een gracht, het ziekenhuis, aangeduid met letter Q op fig. 5. Er lag een eigen begraafplaats bij. Na de verbranding van dit hospitaal in 1628 noemde men dit terrein daarom het Oude Kerkhof. 3. Het leven in de stad. Hoe stelde zich nu de bevolking van de nieuw gestichte stad samen? Het is begrijpelijk, dat na de verwoesting van Djaja- karta, de Javanen niet veel animo toonden om zich in de door hun overwinnaars gestichte stad te vestigen. Toch werd dit op den duur wel anders, maar het aantal leden der autochthone bevolking, dat binnen de stadswallen van Batavia woonde, is steeds gering geweest. Deze bevolking heeft zich grotendeels buiten de overheid om gevormd en georganiseerd. De regering 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 46