Pig. 10 VIERKANT EN OMGEVING A Vierkant B Vierkantsplein C Equipagepakhuizen D Vierkantspoort E Weszijd.se pakhuizen G Culemborg H Kali-besar K Stads-buiten-grackt L Vierkantsbrug M Vrijmanshaven N Tolhuis P Bom grond hebben". De bouwblokken, waarin letter D staat op het schilderij van Coen, waarvan een gedeelte in afb. 1 te zien is, maken ook de indruk met stenen muren en pannen daken te zijn gebouwd, terwijl de woningen ten zuiden van de letter C nog primitief van constructie lijken. Ook uit de wijze, waarop de bebouwing is aangegeven op de uit omstreeks 1632 daterende plattegronden van de Resende en Specx, is wel op te maken, dat in die tijd binnen de, aan de rechter oever van de Tjiliwoeng gelegen, stad in permanente uitvoering gebouwd werd. Merkwaardig is, dat bij uitbreiding van de stad aan de linker oever aanvankelijk slechts woningen van hout of bamboe ge bouwd mochten worden. De reden zal wel geweest zijn, dat de overheid de bouw in permanente constructie niet wilde toe laten, zolang dit nieuwe stadsdeel nog niet door een goede omwalling behoorlijk verdedigbaar was. Dat men ook meer zorg ging besteden aan de straten, blijkt uit een plakkaat van Van Diemen dd 16 Februari 1636, lui dende: „1. dat alle die huizen of gronden in de heerestraat en princestraat" beide nog gedeeltelijk bestaande straten, die rechtlijnig van het stadhuisplein naar het kasteelplein liepen „gelegen, bezitten, dezelve in den tijd van twee maanden, hare straten moeten hoogen en met coraalsteen bestroyen; 2. bequame gemetselde goten te maken; 3. dat men de burg wallen 3 1/2 voet van de clappusboomen gelijk voor dezen, zal ophoogen met behoorlijke waterlossinge, alles op verbeurte 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 41