voltooiing kwam, vertoonde op zijn beurt weer overeenkomst met de veste te Batavia. Zowel de sterkte te Batavia, als die aan de Tafelbaai (waarbij Kaapstad ontstond) vertoonden het oud-Nederlandse vesting stelsel, in primitieve vorm, want alle vóór en buitenwerken ontbraken. Zij voldoen dan ook lang niet in alle opzichten aan de eisen, die Stevin in zijn, :n 1594 te Leiden verschenen, boek „Sterckten-Bouwing" stelde. Zoals reeds vermeld, was het kasteel te Batavia in beginsel bedoeld als beveiliging tegen een inheemse vijand. Overigens vertrouwde men op zijn zee macht, want, zoals ook Van Imhoff oordeelde, was het kas teel tegen een Europese vijand: „op zich zelfs niets waerdig." De muren van het kasteel waren met borstwering en al onge veer 7.50 m hoog opgetrokken van coraalsteen. Zij waren vrij wat dikker en hoger dan die van de stad, doch verkeerden dikwijls in slechte staat. Het kasteel heeft echter, vooral tegenover de oosterlingen, lange tijd een symbolisch-representatieve betekenis gehad. Dit kwam ook tot uiting door de ligging van het Stadhuis ten opzichte van het Kasteel. Bekijken we nog eens fig. 8, dan zien we hoe in het verlengde van de kasteelbrug over de zuider kasteelgracht de hoofdstraat in zuidelijke richting, de Prinsestraat, uitkwam op het plein recht tegenover het Stad huis. Een zinvolle aanleg: het Kasteel, het bolwerk der Ver enigde Oost-Indische Compagnie op Java, waarin het bewind over alle vestigingen in Oost-Azië zetelde, en op passende af stand, in de noord-zuid-as, als het ware aan de voeten daar van, het huis der stedelijke gemeenschap. Het stadhuis vormt in de geest der Renaissance de afsluiting van het toneel, dat men van het kasteel komende, voor zich zag. Een monu mentale aanleg, ontsproten aan de Italiaanse Renaissance, was aldus via Frankrijk en Nederland, in bescheiden vorm, tot deze koloniale vestiging doorgedrongen. De stadsaanleg van Batavia was in de eerste helft van de 17de eeuw uitgesproken westers en door zijn grachten typisch Nederlands (zie fig. 27). Wat de stadsmuren betreft, deze hadden in strategisch opzicht nog minder te betekenen, dan het kasteel. Ook hier ontbraken 126

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 129