Tijdens het Engelse tussenbestuur bloeide een liefhebberij toneelgezelschap van Engelse officieren. Het speelde in een bamboe loods, die gebouwd was op de plaats van de huidige schouwburg, op de hoek van de Postweg en het verlengde van Waterlooplein-oost. Het definitieve schouwburggebouw werd opgericht in 1821 met steun der Regering, die behalve de grond, materialen van enige afgebroken gebouwen schonk (o.a. van het Spinhuis). Het werd overigens bekostigd uit vrijwillige bijdragen. Ook dit gebouw was door genie-officieren ontwor pen in koloniale empire stijl. Door zijn royale entree met over dekte onderrit en met zijn zuilengalerijen, heeft het uitwendige een zekere voorname feestelijkheid. Inwendig heeft het een rondgaande couloir met daarboven een balcon. De zaal is niet bijzonder groot, maar wel gezellig en heeft een goede accous- tiek. De toneel-accomodatie is primitief. Na beëindiging van het Engelse tussenbestuur kreeg het, bij de val van Napoleon, herrezen Nederland de zware taak te vervullen het teruggegeven koloniale gebied naar andere, meer verlichte, inzichten, dan die der Compagnie te beheren en tot bloei te brengen. Aanvankelijk stond bij de uitoefening van die taak het eigen belang van Nederland nog op de voor grond, maar in de tweede helft der negentiende eeuw begon het inzicht, dat koloniaal bestuur en beheer in de eerste plaats gericht moeten zijn op behartiging van de belangen der in heemse bevolking, baan te breken. Zoals reeds werd verhaald, was Daendels begonnen met Wel tevreden tot ontwikkeling te brengen. Door de tijdsomstandig heden was deze onderneming niet voltooid. Onder het Gou verneur-Generaalschap van Du Bus de Gisignies werd het paleis aan het Waterlooplein in 1826 onder leiding van de hoofdingenieur Tromp, voltooid en tot Gouvernements bu- reaux ingericht. In 1828 werd een gedenkzuil op het plein geplaatst. Achter het voltooide gebouw werd een plantentuin (Tuin Du Bus) aangelegd, hetgeen een mislukking werd. Om streeks 1853 werden daar officiers-woningen gebouwd. Aan het Waterlooplein werd verder in 1829 een R.K. Kerk ge bouwd, welke in 1890 instortte. Omstreeks de eeuwswisseling werd opnieuw een R.K. kerk opgericht in neo-gothische stijl. 112

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 115