Karboon is de 4e van de 5 formaties, waarin het Palaeo- zoïkum wordt onderverdeeld en ontstond naar schatting tussen 290 en 230 millioen jaar geleden. Men neemt ver der aan, dat Zuid Limburg bij de overgang naar het Karboon door een plaatselijk diepere, plaatselijk ondiepe zee bedekt was. Zuidelijk van Limburg bevonden zich de uitlopers van het in de oudere formaties gevormde Caledonisch gebergte, o.a. in Ardennen en Eifel. In de hier bedoelde z.g. Onderkarboon- of kolenkalkzee leefde een rijke fauna. Bij een boring te Houthem zijn een aan tal fossielen uit die periode naar boven gehaald. De door die fauna ontstane kalkafzettingen, alsmede de erosie producten uit het achterland, dempten de zee en zo tre den aan 't begin van het Bovenkarboon de eerste aan wijzingen van verlanding op. Het gevolg was de vestiging van een plantengroei. Op één plaats komt dit Boven karboon aan de oppervlakte en wel te Epen. Hier treden duidelijke resten van vegetatie op in de vorm van met wortels en rhizomen doorgroeide bodems van brandlei, d.w.z. zeer onzuivere koellaagjes en leibanken, waarin men als in een herbarium platgedrukte resten van plan ten vindt (Heimansgroeve). De tijdperken van planten groei en dus van veenvorming waren toen nog te kort om koolvorming van enig belang te bewerkstelligen. De zee is n.1. in die 60 millioen jaren nog verschillende malen teruggekeerd. Dit blijkt uit het feit, dat in ver schillende leisteenlagen mariene schelpen gevonden kun nen worden. De kolenlagen in de mijnen worden verder afgewisseld door zandsteenlagen, het resultaat van aan slibbing. In de vegetatietijdperken was de bodem bedekt met uit gestrekte moerassige wouden van hoge varen-, paarde- staart- en wolfsklauwbomen. Deze vielen om, kwamen onder stilstaand moeraswater te liggen, afgesloten van lucht en fris water, vergingen ten dele en werden lang zaam door een laag van plantenafval en humus bedekt. Aangezien in de tussen de kool liggende lagen ook zoet waterschelpen aangetroffen worden, is het niet steeds de zee geweest, die de vegetatie overstroomde. De rolstenen 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 8