83 werden de zijbeuktraveën beurtelings laag en hoog op getrokken, waarbij de hoge zijn overkluisd met dwarse tongewelven. Dit systeem geeft vooral het interieur een bijzonder en ook zeer smaakvol aanzien. De neiging tot centralisering, zo karakteristiek voor de beroemde Keulse kerken van de aanvang der 13e eeuw, is door deze pseudotransepten allerminst tenietgedaan. De ver wantschap met laatstbedoelde kerken blijkt ook uit het klaverbladvormige koor, dat P. Cuypers in 1891/3 op de overeenkomstige grondslag der krocht, herbouwde in de veronderstelling, dat dit er zo uitzag vóór de bouw van het in de 16e eeuw opgetrokken gothische koor. De verbinding van gewelfbouw en alternerende steunsels bij basilicale dispositie is te Rolduc in Nederland voor het eerst toegepast. Een meer ontwikkelde navolging vinden we in de O.L. Vrouwekerk te Maastricht. Verder te Heerlen (hfdst. VIII) en in de niet meer bestaande Mariakerk te Utrecht. De abdijkerk is trouwens ook het eerste met zekerheid gedateerde geval van volledige over kluizing. De pijlers hebben een eenvoudige vierkante vorm en zijn verrijkt met een rechthoekige verticale geleding tot het opvangen der gewelfgraten. De vier vrijstaande tussen- zuilen in de lage zijbeukvakken en de halve zuilen tegen de muren hebben merendeels voetstukken met hoek- blaadjes en teerlingkapitelen, versierd met vlak gehou den beeldhouwwerk, dat streng aansluit bij de geome trische grondvormen. De rondboogvensters zijn groter dan gewoonlijk bij Romaanse dorpskerken wordt aan getroffen, omdat de ingesloten ligging niet tot veilig heidsmaatregelen noopte. De westbouw der kerk, welke tussen 1138 en 1209 in kolenzandsteen werd gebouwd, heeft een buitenmuur van een meter dikte. Zij behoort tot de groep, waarbij het hoofdaccent valt op de flanktorens, welke dan tevens vierkant zijn. Talrijke wijzigingen en restauraties heb ben deze opzet echter geschonden, zodat de midden bouw thans boven de flanktorens uitgaat en een in 1614 gebouwde klokketoren draagt. De spits is van 1671.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 89