helft van de westvleugel en de zuidvleugel zijn min of meer geslaagde 19e eeuwse scheppingen, meestal ge bouwd op oude fundamenten. De geschiedenis van de abdij is nogal wisselvallig ge weest. Tot het einde der 13e eeuw, toen een periode van verval zowel in geestelijk als in stoffelijk opzicht intrad, verheugde zij zich in een grote bloei. Er traden zoveel kloosterlingen zowel mannelijke als vrouwe lijke toe, dat reeds spoedig maar liefst elf dochter kloosters werden opgericht, terwijl in een twintigtal parochies de bediening aan monniken uit Kloosterrade werd toevertrouwd. De dochterkloosters te Scharn (later Sinnich), Sinnich a/d Gulp en Mariënthal a/d Ahr, waren eigenkloosters van het moederhuis, terwijl de anderen (abdij te Ludingakerke in Friesland met 3 proostdijen en een priorij, de proostdij te Limburg en de priorijen Berne en Hoydonk in Brabant), in een losser verband stonden. Voor wat de abdij als begraafplaats der landsheren be treft zij medegedeeld, dat inmiddels te Rode in 1136 het Limburgse huis aan de regering was gekomen, door dat Mathilde van Saffenberg, erfdochter van Adolf, toen huwde met hertog Hendrik II. De abdij werd daar op ook de laatste rustplaats voor de nieuwe heren. In het midden van de kerk is nog te zien de in 1687 her stelde hardstenen praalzerk van Walram III (f 1226), waarin de hertog levensgroot en gekleed in een stalen wapenrusting, in liggende houding is afgebeeld. In de 14e en 15e eeuw deelde de abdij helaas in het algemeen verval der ongeveer 4000 Augustijnerkloos ters. Pas onder abt Dammerscheidt, die in 1522 de kromstaf ontving, begon de heropleving, welke, ondanks de tengevolge van de tachtigjarige oorlog ontstane moei lijkheden, leidde tot een nieuwe bloei. Aan Willem van Oranje's vrijheidsstrijd heeft de abdij wel een zeer zware tol moeten betalenzowel bij de veldtocht van 1568 als bij die van 1574 werd zij gebrandschat en bij gebrek aan betaalmiddelen ook geplunderd en verwoest. Bij de vrede van Munster dreigde de abdij zelfs opgeheven te 81 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 87